Od 1997 r. firmy prowadzące działalność w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zainwestowały na jej terenie ponad 12 mld zł i zatrudniły 20 tys. pracowników – dwukrotnie więcej, niż planowały. W strukturze inwestycji w LSSE dominuje przemysł motoryzacyjny, ale jesteśmy otwarci na różnorodność. Nieustannie się rozwijamy i zwiększamy możliwości, m.in. w branżach lotniczej, kosmicznej, OZE czy spożywczej. Na przykład w 2023 r. w Świętem koło Środy Śląskiej na 30 hektarach powstała fabryka PepsiCo, która ma zatrudnić 450 nowych pracowników, głównie z regionu. Ponad miliardowa inwestycja, bazująca na technologiach przyszłości, jest realizowana etapami i zakończy się w 2025 r. To najbardziej zrównoważony środowiskowo zakład tego koncernu w Europie. Planowany gigantyczny projekt firmy Intel na terenach Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wygeneruje docelowo co najmniej 10 tys. nowych miejsc pracy, stając się dźwignią rozwoju Dolnego Śląska i całej Polski. W celu zwiększenia potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw wykorzystujemy doświadczenie, które zdobyliśmy jako liderzy Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego, Klastra Technologii Kosmicznych „Silesian Space Valley” oraz Zachodniego Klastra Elektromobilności. Uczestniczymy także w działalności Dolnośląskiego Klastra Lotniczego, powołanego m.in. z naszej inicjatywy. Za pośrednictwem tych struktur tworzymy fundament do wielowymiarowej współpracy. Członkostwo w klastrach to możliwość pozyskania wysoko wykwalifikowanej kadry, mającej realny wpływ na rozwój gospodarczy Dolnego Śląska.
Największym klastrem działającym w strukturach LSSE, zrzeszającym ponad 220 partnerów, jest powstały w 2015 r. Dolnośląski Klaster Edukacyjny. Łącząc biznes z nauką, przyczynia się on do rozwoju szkolnictwa branżowego. Szkoły coraz chętniej otwierają się na taką współpracę oraz szukają skutecznych rozwiązań, odpowiednio przygotowujących młodych ludzi do sprawnego zdobywania kolejnych umiejętności. Prowadzimy analizy i badania dotyczące potrzeb działających w strefie przedsiębiorstw w celu opracowania programów szkoleniowych oraz kursów dostosowanych do wymagań konkretnych branż. Uczniowie zdobywają umiejętności i kwalifikacje, które są poszukiwane na lokalnym rynku pracy. Wspieramy rozwój infrastruktury edukacyjnej, takiej jak nowoczesne szkoły, pracownie i laboratoria, które umożliwiają uczniom pozyskanie wiedzy i umiejętności praktycznych oraz dostęp do nowych technologii. Dzięki temu młodzież jest lepiej przygotowana do sprostania wymaganiom pracodawców.
Bardzo się cieszę, że cykliczne przedsięwzięcia Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego wzbudzają duże zainteresowanie. Dobrymi przykładami mogą być konferencja „Od edukacji do biznesu”, rokrocznie poruszająca różne aspekty przenikania się nauki i biznesu, czy Ogólnopolski Tydzień Kariery, podczas którego odbywają się warsztaty, konkursy i konferencje. W 2023 r. zorganizowaliśmy m.in. „Talent World Cafe”. Centrum Konferencyjne LSSE w Legnicy przekształciło się w „kawiarnię”, w której uczniowie z partnerskich szkół DKE wymieniali się poglądami i przemyśleniami na temat talentów, kompetencji, predyspozycji zawodowych, a także planów dotyczących kariery. We współpracy z Collegium Witelona Uczelnią Państwową w Legnicy, Uczelnią Jana Wyżykowskiego w Polkowicach i Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Głogowie zrealizowaliśmy cztery edycje „Akademii Liderów”, inicjatywy skierowanej do dyrektorów szkół, instruktorów praktycznej nauki zawodu i doradców zawodowych.
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna angażuje lokalne przedsiębiorstwa w rozwój kształcenia zawodowego poprzez organizowanie warsztatów, szkoleń i seminariów. Firmy dzielą się wiedzą oraz doświadczeniem z uczniami i studentami, a także wpływają na kształt programów nauczania. Tego rodzaju działania gwarantują ścisłe powiązanie z realiami biznesowymi. Nowością w ofercie naszej strefy jest współpraca ze szkołami podstawowymi i przedszkolami. Dzieci podczas zajęć mają okazję m.in. bliżej poznać, czym jest wirtualna rzeczywistość.
Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA w latach 2021-2024