22 marca 2024 r. otwarto Branżowe Centrum Umiejętności nr 1 w Radomiu. Jest ono częścią Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego. To nowa, innowacyjna placówka edukacji zawodowej, której oferta szkoleń i kursów kierowana jest do uczniów, studentów, nauczycieli i pracowników sektora budowlanego.
Centrum powstało dzięki projektowi KPO/22/1/BCU/W/0042 „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności dla branży budowlanej w dziedzinie prace wykończeniowe (BCU-PW)”. Partnerami przedsięwzięcia są: samorząd Radomia, technikum wchodzące w skład Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu, Stowarzyszenie Specjalistów Robót Wykończeniowych, Arbud Investment sp. z o.o. oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu.
Celem projektu jest pomoc w przygotowaniu kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w branży budowlanej poprzez utworzenie i wspieranie funkcjonowania branżowego centrum umiejętności w zakresie prac wykończeniowych, a także przeszkolenie do 30 września 2025 r. 200 uczestników, w tym: 60 uczniów i studentów, 120 osób dorosłych, które zakończyły edukację, oraz 20 nauczycieli kształcenia zawodowego.
Przepisy prawa oświatowego dotyczące BCU zawarte są w Ustawie z 30 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 27 września 2023 r. W art. 117 tego dokumentu pojawił się zapis, że wprowadza się do systemu edukacji ustawicznej nowe jednostki: branżowe centra umiejętności (BCU). Mają one integrować szkoły, placówki kształcenia ustawicznego, centra kształcenia zawodowego, uczelnie oraz inne podmioty prowadzące działalność edukacyjną w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego, a także wspierać współpracę z pracodawcami. Wiele uregulowań natury prawno-organizacyjnej dotyczących funkcjonowania BCU można znaleźć w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki z 6 października 2023 r. (Dz.U. 2023 poz. 2175) w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. Dotyczą one m.in.:
♦ infrastruktury umożliwiającej prawidłową realizację kształcenia/szkolenia;
♦ warunków pracy i nauki (w tym BHP);
♦ zapewnienia możliwości nauki osobom z niepełnosprawnościami;
♦ skutecznego monitorowania jakości kształcenia/szkolenia;
♦ planów kształcenia/szkolenia i dokumentacji przewidzianej dla form edukacji ustawicznej;
♦ turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych; zaliczania zajęć;
♦ procedury certyfikacji umiejętności.
Zgodnie z tymi założeniami BCU-PW prowadzi działalność:
♦ edukacyjno-szkoleniową w postaci branżowych szkoleń zawodowych, przygotowywania opisów nowych kwalifikacji sektorowych, kursów przygotowujących i końcowych egzaminów zawodowych;
♦ integrująco-wspierającą współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami;
♦ innowacyjno-rozwojową polegającą na upowszechnianiu aktualnej wiedzy, innowacji i nowych technologii;
♦ doradczo-promocyjną wspierającą realizację zadań doradztwa zawodowego dla uczniów oraz aktywizację zawodową studentów, doktorantów i absolwentów uczelni wszystkich typów.
Projekt umożliwił zmodernizowanie warsztatów szkolnych, które stanowią dydaktyczną bazę dla Zespołu Szkół Budowlanych oraz BCU. Przygotowano pomieszczenia odzwierciedlające naturalne warunki pracy, tj. dom jednorodzinny oraz cztery mieszkania. Utworzono ponadto laboratorium prac wykończeniowych oraz pracownie komputerową i VR. BCU jest wyposażone również w nowoczesny sprzęt do prac wykończeniowych i kamery 360 umożliwiające nagrywanie filmów do e-learningu. Budynek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Centrum będzie organizatorem eliminacji do konkursów umiejętności zawodowych EuroSkills i/lub WorldSkills w zakresie prac wykończeniowych oraz olimpiady w pracach wykończeniowych o zasięgu ogólnopolskim, ośrodkiem egzaminacyjnym, a ponadto realizatorem potwierdzania kwalifikacji wolnorynkowej wprowadzanej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w zakresie układania okładzin wielkoformatowych.
Oprócz nowoczesnej bazy technodydaktycznej BCU-PW zapewnia:
♦ kadrę dydaktyczną z kwalifikacjami zawodowymi odpowiednimi do rodzaju prowadzonego kształcenia (prace wykończeniowe w budownictwie);
♦ pomieszczenia wyposażone w sprzęt i pomoce dydaktyczne umożliwiające prawidłową realizację kształcenia;
♦ bezpieczne i higieniczne warunki pracy i nauki;
♦ warunki organizacyjne i techniczne umożliwiające udział w kształceniu osobom niepełnosprawnym;
♦ nadzór służący podnoszeniu jakości kształcenia;
♦ prowadzenie dokumentacji dla branżowego szkolenia zawodowego w zakresie każdej formy kształcenia ustawicznego i sporządzanie na każdy rok szkolny planu kształcenia.
Ważną funkcją BCU jest cykliczne prowadzenie badań i analiz potrzeb pracodawców branży prac wykończeniowych (to zadanie realizuje Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji) i na tej podstawie aktualizowanie oferty BCU-PW.
Krzysztof Symela, dyrektor Centrum Badań Edukacji Zawodowej i Zarządzania Innowacjami
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu

OFERTA SZKOLEŃ I KURSÓW W BCU-PW W RADOMIU

Uczniowie i studenci (osoby w wieku 14-24 lat) – 30 godzin
♦ Wykonywanie termoizolacji przegród poziomych i pionowych
♦ Wykonywanie tarasów i balkonów na podłożu betonowym
♦ Układanie okładzin ściennych z materiałów ceramicznych

Osoby dorosłe – od 20 do 120 godzin
♦ 
Stosowanie metod układania powierzchni glazurniczych w pomieszczeniach mokrych
♦ Malowanie nietypowymi i kreatywnymi technikami oraz tapetowanie ścian z zastosowaniem tapet flizelinowych
♦ Wykonywanie napraw tarasów i balkonów
♦ Wykonywanie tynków ozdobnych
♦ Montowanie systemów suchej zabudowy – wykonywanie ścian działowych
♦ Układanie okładzin wielkoformatowych

Nauczyciele kształcenia zawodowego – od 20 do 120 godzin

♦ Dobieranie i nakładanie tynków strukturalnych
♦ Wykonywanie odbiorów prac wykończeniowych
bcu.zsb.radom.pl