Spółki Pratt & Whitney od wielu lat realizują przedsięwzięcia edukacyjne, na przykład wspierając uczniów kształcących się w takich zawodach, jak technik mechanik, technik mechatronik, technik robotyk oraz technik mechanik lotniczy. Nową inicjatywą podjętą przez Pratt & Whitney Rzeszów oraz Pratt & Whitney AeroPower Rzeszów jest „Lekcja objazdowa”.
Pratt & Whitney z radością ogłasza zakończenie pilotażu inicjatywy edukacyjnej „Lekcja objazdowa”. Projekt, który miał na celu zbliżenie świata edukacji do rzeczywistości przemysłu lotniczego, okazał się sukcesem, ciesząc się dużym zainteresowaniem uczniów. Przedstawiciele Pratt & Whitney Rzeszów oraz Pratt & Whitney AeroPower Rzeszów odwiedzili szkoły techniczne w regionie, dając ponad 200 uczniom wyjątkową okazję do zapoznania się z branżą oraz odkrycia fascynujących aspektów pracy w lotnictwie.
– Bez wątpienia największą wartością tej inicjatywy były spotkania z ekspertami, które umożliwiły uczniom zadawanie pytań i zgłębianie tajników pracy w lotnictwie. Takie interakcje są nieocenione w budowaniu realnych oczekiwań oraz w zrozumieniu wyzwań, przed którymi stoi przemysł lotniczy, takich jak innowacje technologiczne oraz potrzeba ciągłego rozwoju kompetencji zawodowych – podkreśla Andrzej Czarnecki, dyrektor komunikacji Pratt & Whitney w Polsce.
Innowacyjne rozwiązanie dla uczniów
„Lekcja objazdowa” była nowatorskim podejściem do dzielenia się wiedzą i nawiązywania współpracy ze szkołami. Specjaliści z Pratt & Whitney, będący miłośnikami i ekspertami w swojej dziedzinie, prowadzili zajęcia na temat silników Auxiliary Power Unit (APU). Uczniowie takich kierunków, jak automatyka, elektronika, mechanika pojazdów czy lotnictwo, mieli okazję zgłębić najważniejsze aspekty funkcjonowania APU, poznać różne fazy cyklu życia produktu oraz odkryć ciekawe fakty z nim związane.
Wsparcie dla absolwentów i kolejna tura lekcji
Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z przedstawicielami branży oraz praktycznym aspektom „Lekcji objazdowej” uczniowie zdobyli cenną wiedzę, a także uzyskali wsparcie w łączeniu pracy z dalszym kształceniem. Przyszli absolwenci mieli możliwość zapoznania się z opcją finansowania studiów przez firmę, co jest bardzo pomocne w rozpoczęciu kariery zawodowej i kontynuowaniu nauki. Dodatkowo mogli wziąć udział w krótkim quizie zawodowym, który pomagał im odkryć możliwości rozwoju w branży lotniczej zaraz po ukończeniu szkoły.
Planujemy kolejną turę „Lekcji objazdowej” dla absolwentów szkół technicznych wybranych kierunków. Chociaż inicjatywa będzie realizowana tylko z niektórymi szkołami, zachęcamy wszystkie zainteresowane placówki do kontaktu. To doskonała okazja, aby wzbogacić ofertę edukacyjną i lepiej przygotować uczniów do wyzwań rynku pracy.
Natalia Piotrowska-Bal, starsza specjalistka ds. personalnych w Pratt & Whitney
Pratt & Whitney Rzeszów produkuje silniki lotnicze do śmigłowców oraz samolotów cywilnych i wojskowych. Spółka posiada też ultranowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe, zajmujące się pracami nad silnikami głównymi i pomocniczymi. Działalność Pratt & Whitney AeroPower Rzeszów obejmuje natomiast projektowanie, produkcję oraz naprawę pomocniczych jednostek zasilających APU (Auxiliary Power Unit) do wszelkiego typu samolotów pasażerskich, na przykład dla B787 Dreamliner. W obsłudze posprzedażowej PW AeroPower posiada ponad 70 linii lotniczych z całego
świata.
Współpraca ze szkołami technicznymi stanowi istotny element tożsamości firmy. Angażując się w edukację, poprzez inicjatywy takie jak tworzenie klas patronackich, Pratt & Whitney wspiera kształcenie zawodach technik mechanik, technik mechatronik, technik robotyk oraz technik mechanik lotniczy. Dodatkowo realizuje projekty skierowane do studentów, na przykład program stażowy „Uskrzydlamy talenty”, który co roku wzbudza ogromne zainteresowanie.