Szanowni Państwo,
mam przyjemność zaprezentować piąty numer czasopisma „My Zawodowcy” i podziękować Czytelnikom oraz Partnerom za inspirującą współpracę. Dziękuję również za wszystkie sugestie i propozycje tematów do kolejnych wydań. Cieszę się, że czasopismo wzbudza coraz większe zainteresowanie dyrektorów szkół, nauczycieli, pracodawców, a także – co jest dla redakcji niezwykle ważne – młodych ludzi i ich rodziców.
Niniejsze wydanie otwiera wywiad z Jolantą Musielak, członkiem zarządu ds. personalnych i organizacji Volkswagen Poznań, zatytułowany „Jesteśmy odpowiedzialni za wyznaczanie trendów i podejmowanie wyzwań edukacyjnych”. Girls Day, Szkoła Małego Inżyniera, kształcenie uczniów w trybie dualnym w pięciu zawodach, tworzenie kolejnych kierunków kształcenia, studia dualne – to kilka przykładów realizowanych przez tę firmę projektów, które – co warto podkreślić – są wyjątkowo efektywne i doceniane.
Obecna i prognozowana rola kształcenia zawodowego w zdobywaniu umiejętności potrzebnych na rynku pracy powoduje konieczność podjęcia działań promocyjnych w dużej skali. Dlatego tematem przewodnim wydania jest prestiżowy konkurs umiejętności zawodowych organizowany co dwa lata przez WorldSkills International. Konkurs WorldSkills staje się w coraz większej liczbie państw istotnym elementem promocji i rozwoju kształcenia zawodowego. Miałam zaszczyt doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery tego wydarzenia w Lipsku w 2013 r., a dwa lata temu uczestniczyć w zorganizowanej w Poznaniu konferencji z udziałem Simona Bartleya, prezydenta WorldSkills International, który podkreślając, że Polska słynie z fachowców, zaprosił nasz kraj do członkostwa w organizacji. W październiku tego roku w Abu Zabi odbyła się już 44. edycja konkursu – niestety, wśród rywalizujących zawodowców po raz kolejny zabrakło Polaków…
W kontekście wizerunkowym i doradczym polecam także m.in. materiały poświęcone zawodom betoniarz-zbrojarz, kierowca mechanik, technik architektury krajobrazu oraz zawodom z branży HoReCa. Warto również zwrócić uwagę na rekomendacje wypracowane przez przedstawicieli Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu oraz firmy doradztwa personalnego Hays Poland. Jak w każdym wydaniu inspiracji dostarczają pracodawcy – tym razem są to Chemobudowa-Kraków, Haering Polska, Multiserwis, PGNiG TERMIKA oraz Spółdzielnia Socjalna Wspólny Stół – pierwsze przedsiębiorstwo społeczne prezentowane na łamach czasopisma.
Zachęcam do zapoznania się z kolejnymi przykładami bardzo dobrych praktyk z zakresu kształcenia zawodowego. Życzę powodzenia w podejmowaniu wyzwań edukacyjnych oraz zapraszam do dalszej współpracy.
Anna Świdurska – redaktor naczelna
a.swidurska@myzawodowcy.pl