Fakro dba o zdrowie pracowników, ich bezpieczeństwo oraz przyjazną atmosferę w pracy. Jest firmą odpowiedzialną społecznie, która buduje długofalowe relacje z pracownikami, partnerami biznesowymi i wspieranymi przez przedsiębiorstwo organizacjami. Fakro to jeden z wiodących na świecie producentów okien dachowych i akcesoriów do poddaszy mający jednocześnie kompleksową ofertę stolarki otworowej. To jednak nie tylko produkty sprawiają, że wyróżnia się spośród konkurencji. Liczący ponad 4 tys. osób zespół stanowi niewątpliwie jedno z największych bogactw firmy. To pracownicy nie tylko wykwalifikowani i kompetentni w swoich dziedzinach, ale także pełni pasji i zapału do działania.
Z nami jest stabilnie
Fakro proponuje pracownikom wiele świadczeń socjalnych, m.in. dofinansowanie do pobytu ich dzieci w żłobkach i przedszkolach, dopłaty do podręczników, dopłaty do wakacji, pożyczki na remont lub budowę domu. Ponadto oferuje dofinansowanie ubezpieczenia grupowego, opieki medycznej oraz kart sportowych. Każdy pracownik może skorzystać z tych benefitów na bardzo korzystnych warunkach. To wyraz zaangażowania i troski firmy o dobro pracowników. W ten sposób budujemy silniejszą więź z naszym zespołem, która przekłada się na wspólne sukcesy i satysfakcję z wykonywanej pracy.
Wyróżniamy piękne postawy i kreatywne pomysły
Fakro wyróżnia pracowników za godne naśladowania postawy, a także premiuje innowacyjność i kreatywność. W programie ambasadorskim skierowanym do członków zespołu („Ambasador marki Fakro” w kategorii „Pracownik”) zatrudnieni zgłaszają swoje koleżanki i kolegów z pracy do tytułu. Promujemy przede wszystkim szlachetne postawy. Nasi pracownicy są twarzami firmy, realizując działania charytatywne czy na przykład z zakresu ochrony środowiska. Do ciągłego rozwoju firma zachęca pracowników m.in. poprzez program „Zielone punkty”. Zgłoszenie pomysłu dającego realną korzyść, na przykład optymalizację czasu pracy, zwiększenie komfortu na stanowisku czy oszczędność, jest nagradzane punktami, które można wymienić na nagrody. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W 2023 r. przyjęto do wdrożenia 724 pomysły, z czego 552 już zostały zrealizowane.
Rozwijamy firmowe talenty
Fakro dofinansowuje także kursy, szkolenia i studia. We współpracy z Wyższą Szkołą Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu dla pracowników firmy został utworzony kierunek informatyka w biznesie. Studia te umożliwiają poszerzenie wiedzy i umiejętności z zakresu systemów informatycznych, programowania, analityki biznesowej czy zarządzania projektami IT.
Firma zapewnia pracownikom także bezpłatny dostęp do platformy językowej eTutor. Dzięki takim działaniom Fakro znalazło się w prestiżowym gronie laureatów Małopolskiej Nagrody Rynku Pracy w kategorii Małopolski Pracodawca Wspierający Rozwój Pracowników.
Budujemy relacje oparte na zaufaniu
Współpraca to ważny element strategii firmy. Dlatego buduje ona trwałe i partnerskie relacje również z kontrahentami, społecznością lokalną, uczelniami i szkołami. Na przykład w trakcie II Międzynarodowej Konferencji Naukowej Przemysł 4.0, zorganizowanej przez Wydział Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, w siedzibie firmy odbyły się prelekcje połączone ze zwiedzaniem zakładu. Goście mogli zobaczyć skalę produkcji, nowoczesne systemy zarządzania, linie produkcyjne i park maszynowy.
W 2024 r. Fakro było także partnerem zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Biznesu – National Louis University konferencji naukowej „Sztuczna inteligencja czy sztuczna świadomość”, podczas której specjaliści rozmawiali na temat wpływu technologii AI na społeczeństwo, rynek pracy i gospodarkę. Warto podkreślić, że sztuczna inteligencja staje się już nieodłącznym elementem strategii logistycznej Fakro. To narzędzie, które pozwala nam optymalizować procesy, przewidywać trendy rynkowe i reagować szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.
Współpracujemy ze szkołami i uczelniami
Od 25 lat nieprzerwanie współpracujemy ze szkołami i uczelniami, aby wspierać przygotowanie młodych ludzi do wejścia na rynek pracy w sektorze budowlanym. W wydarzeniach edukacyjnych podejmowanych przez Fakro uczestniczą uczniowie średnich szkół budowlanych, nauczyciele praktycznej i teoretycznej nauki zawodu oraz studenci uczelni technicznych z kierunków budownictwo i architektura. Firma współpracuje ze wszystkimi podmiotami edukacyjnymi, które chcą poznać nowoczesne technologie oraz podnieść kwalifikacje zarówno uczniów, studentów, jak i pedagogów. W gronie partnerskich placówek znajduje się kilka uczelni technicznych oraz ponad 60 szkół budowlanych z całej Polski.
Wszystkim zainteresowanym szkołom i uczelniom zapewniamy szkolenia stacjonarne oraz e-learningowe, a także komplet bezpłatnych materiałów edukacyjno-informacyjnych. W naszej ofercie dostępne są szkolenia teoretyczne w formie prezentacji multimedialnej dotyczącej budowy, zalet i zastosowania produktów firmy oraz szkolenia praktyczne polegające na ćwiczeniach montażowych i pokazach montażu stolarki budowlanej Fakro. Szkolenia dla studentów wydziałów budownictwa i architektury pod nazwą „Projektuj efektywnie z Fakro” mają natomiast formę bezpłatnych, kilkugodzinnych warsztatów, które pozwalają zapoznać się z najnowszymi trendami w wykorzystaniu technik wspomagających projektowanie CAD w budownictwie. Innym modułem jest prezentacja Fundacji Pomyśl o Przyszłości, której założycielem jest Ryszard Florek, prezes i współwłaściciel Fakro – poświęcona zagadnieniom związanym z obywatelską edukacją ekonomiczną. Chcemy pobudzić młodzież do refleksji, że w kraju jesteśmy jednym organizmem gospodarczym i każdy, bez względu na to, jaki zawód wykonuje i jaką rolę społeczną odgrywa, jest elementem tego systemu i może go kreatywnie współtworzyć.
Unikatowa forma współpracy
Podjęcie przedstawionych działań jest w pewnym sensie niezwykłe ze względu na to, że pomiędzy Fakro a uczniami i studentami nie występuje na tym etapie bezpośrednia relacja pracodawca – pracownik. Nawiązując współpracę ze szkołami i inwestując własne pieniądze, nie osiągamy bezpośredniego zysku. Wiemy jednak, jak ważne jest gruntowne kształcenie młodych ludzi, ponieważ takie wsparcie edukacji przez biznes z pewnością ułatwi im start na rynku pracy i uczyni ich atrakcyjnymi kandydatami dla firm wykonawczych w sektorze budowlanym.
W dłuższej perspektywie te działania przynoszą oczywiście zysk również biznesowi, ponieważ sprzyjają promocji konkretnej marki i produktów konkretnego producenta. Wierzymy, że uczniowie, którzy za jakiś czas staną się fachowcami w branży budowlanej, znając nasze produkty, chętniej polecą je swoim klientom.
Paweł Kołbon, kierownik Centrum Szkoleń I Współpracy z Wykonawcami Fakro