Od 2011 r. Szkoła Partnerska Viessmann oferuje kwalifikacyjne kursy zawodowe, kładąc nacisk na nowoczesne metody i techniki nauczania. To jedyna na świecie szkoła w branży grzewczej tego producenta o uprawnieniach szkoły publicznej.
Uwzględniając dynamiczny rozwój energetyki odnawialnej i związane z nim zapotrzebowanie na specjalistów, Szkoła Partnerska Viessmann proponuje m.in. kształcenie w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Odnawialne źródła energii są przyszłością energetyki. Według prognoz rosnąca popularność instalacji OZE przełoży się na powstanie 70 tys. miejsc pracy. Specjaliści są poszukiwani zarówno przez firmy instalacyjne, biura projektowe i hurtownie, jak i koncerny produkujące i sprzedające urządzenia oraz systemy OZE – mówi Adrian Zawadzki, koordynator Szkół Partnerskich Viessmann. – O tym, jak potrzebni są specjaliści w dziedzinie nowoczesnych technik grzewczych, szczególnie wykorzystujących odnawialne źródła energii, świadczą opinie użytkowników takich instalacji. Z naszego doświadczenia wynika, że ponad 80 proc. problemów z instalacjami jest efektem nieprawidłowego ich zaprojektowania, doboru urządzeń i wykonania. O zapotrzebowaniu na specjalistów świadczą również nowe certyfikaty i uprawnienia, na przykład Certyfikowany Instalator OZE czy Europejski System Szkoleń i Certyfikacji Instalatorów Pomp Ciepła (EUCERT). Wszystko po to, żeby podnosić kwalifikacje i pogłębiać wiedzę o OZE oraz wyróżnić i promować specjalistów z tej branży – dodaje.
Wysokie standardy kształcenia
Szkoła Partnerska Viessmann została czterokrotnie wyróżniona prestiżową statuetką Złotego Instalatora, przyznawaną przez Polską Korporację Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji. Jest również laureatem Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska w kategorii innowacje. Kapituła konkursu doceniła przede wszystkim wysokie standardy kształcenia oraz bardzo dobre perspektywy zatrudnienia dla absolwentów.
 – To jedyna szkoła w branży grzewczej prowadzona we współpracy z producentem, a zarazem jedyna na świecie szkoła partnerska firmy Viessmann o uprawnieniach szkoły publicznej. Wiedza zdobyta na zajęciach to nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyczne umiejętności i wiele godzin ćwiczeń przy instalacjach. Takie podejście sprawia, że nasi absolwenci zyskują niezbędne doświadczenie i oswajają się z czynnościami zawodowymi, a nie tylko z fachową terminologią – podkreśla Adrian Zawadzki.
Oferta szkoły jest skierowana do absolwentów szkół ponadpodstawowych, którzy planują pracę w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, a także specjalistów zainteresowanych podniesieniem kwalifikacji i uzyskaniem państwowych dokumentów potwierdzających ukończenie nauki oraz tytułu zawodowego.
Słuchaczem może zostać każdy, kto posiada wykształcenie zasadnicze zawodowe, zasadnicze branżowe, średnie branżowe lub średnie. Nie ma przy tym znaczenia profil ukończonej szkoły. Osoby z wykształceniem średnim branżowym lub średnim mają możliwość uzyskania tytułu technika. Pozostali uzyskują świadectwo ukończenia dwóch kwalifikacji w zawodzie bez tytułu technika, ale po uzupełnieniu wykształcenia średniego, nawet po kilku latach od ukończenia szkoły, mogą wystąpić o nadanie tytułu technika bez żadnych egzaminów. Nauka w szkole jest realizowana od podstaw. Warto podkreślić, że Szkoła Partnerska Viessmann umożliwia również zdobycie wiedzy potrzebnej do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej – mówi Adrian Zawadzki.
Praktyczna nauka zawodu
Cykl kształcenia obejmuje dwa kursy kwalifikacyjne – ELE.10 Montaż urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz ELE.11 Eksploatacja urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Po ich ukończeniu absolwent potrafi m.in. odczytać dokumentację techniczną dotyczącą instalacji odnawialnych źródeł energii, zamontować i uruchomić urządzenia i systemy energetyki odnawialnej oraz instalacje z nimi współpracujące, prowadzić serwis, kontrolę i naprawę tych urządzeń i systemów, a także ocenić ich oddziaływanie na środowisko. Przygotowanie do wykonywania zawodu jest realizowane w formie wykładów, zajęć praktycznych oraz praktyki zawodowej.
Wykłady odbywają się online dwa razy w tygodniu. Są nagrywane i archiwizowane. Słuchacze mają dostęp do prezentacji i nagrań z wykładów. Podczas wykładu można zarówno zadawać pytania za pomocą czatu, jak i porozmawiać z prowadzącym za pomocą dedykowanej platformy – mówi Adrian Zawadzki.
Zajęcia praktyczne odbywają się w kilku oddziałach szkoły – w Gdańsku, Koszalinie, Piasecznie, Wrocławiu, Komornikach k. Poznania, Mysłowicach i Krakowie.
W trakcie zajęć praktycznych słuchacze montują, uruchamiają i serwisują pompy ciepła, klimatyzację, instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne, kotły na biomasę, a nawet kotły gazowe. Wykonują też instalacje elektryczne oraz hydrauliczne. Duży nacisk kładziemy na przygotowanie praktyczne w warunkach rzeczywistych, jakie spotkają w codziennej pracy. Pracujemy na instalacjach wyposażonych w urządzenia, które oferuje firma Viessmann, czyli najnowocześniejszych na rynku. Przygotowanie absolwentów jest więc wystarczające, aby natychmiast po zdobyciu dyplomu rozpoczęli pracę w zawodzie – podkreśla Adrian Zawadzki.
Praktyka zawodowa realizowana jest w innych firmach związanych z branżą grzewczą, wentylacyjną i OZE.
Na kursie ELE.10 wymagane jest 100 godzin praktyki, a na ELE.11 – 60 godzin. W razie potrzeby pomagamy słuchaczom w znalezieniu firmy do odbycia praktyki. Osoby pracujące w branży mogą zostać zwolnione z praktyki zawodowej – mówi Adrian Zawadzki. – Istnieje również możliwość odbycia zajęć praktycznych dodatkowych, które organizowane są w instytucjach i firmach związanych z daną branżą, na przykład w fabryce pomp ciepła Viessmann w Legnicy czy na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Zajęcia praktyczne prowadzą głównie pracownicy firmy Viessmann. Nauka odbywa się na najnowocześniejszych urządzeniach, jakie firma Viessmann posiada w sprzedaży – dodaje.
Kształcący się w Szkole Partnerskiej Viessmann mogą uzyskać również uprawnienia Certyfikowanego Instalatora OZE.
System certyfikacji instalatorów odnawialnych źródeł energii został wprowadzony w 2014 r. Ma na celu promowanie stosowania energii ze źródeł odnawialnych przez podnoszenie kwalifikacji instalatorów. Certyfikat nie jest obowiązkowy, ale stanowi potwierdzenie kwalifikacji instalatora do montowania poszczególnych rodzajów odnawialnych źródeł energii, czyli kotłów na biomasę, kolektorów słonecznych, systemów fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz płytkich systemów geotermalnych. Certyfikat wydawany jest dla danego źródła energii – instalator może więc uzyskać ich aż pięć – wyjaśnia Adrian Zawadzki. – Uprawnienia Certyfikowanego Instalatora OZE może zdobyć absolwent Szkoły Partnerskiej Viessmann, który posiada dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zakresie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Takie uprawnienia może uzyskać również osoba, która posiada dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku lub w specjalności w zakresie odnawialnych źródeł energii albo urządzeń i instalacji sanitarnych, elektroenergetycznych, grzewczych, chłodniczych, cieplnych i klimatyzacyjnych lub elektrycznych – bez „szkolenia podstawowego” i bez konieczności zdawania egzaminu – dodaje.
Zaproszenie dla pracodawców Szkoła Partnerska Viessmann zaprasza do współpracy firmy, które są zainteresowane zatrudnieniem specjalistów.
Zatrudniając naszych absolwentów, firmy zyskują pracowników, którzy posiadają szeroką wiedzę o nowoczesnych rozwiązaniach w zakresie OZE oraz techniki grzewczej i wentylacyjnej, a także uprawnienia energetyczne elektryczne, gazowe i ciepłownicze. Warto podkreślić, że słuchacze naszej szkoły zdobywają również paszport specjalistyczny Viessmann uprawniający do montażu i pierwszego uruchomienia urządzeń oferowanych przez tę firmę. Przedsiębiorstwa nie muszą też ponosić kosztów uzyskania przez pracownika uprawnień Certyfikowanego Instalatora OZE, które są wymagane przy realizacji inwestycji z finansowaniem, na przykład w programie „Prosument”. Firma zainteresowana współpracą z naszą szkołą zyskuje również bezpłatną reklamę w serwisie www.viessmann-serwis.pl i na stronach UDT w Rejestrze certyfikowanych instalatorów, a także w Rejestrze wydanych certyfikatów. Zapraszamy do przesyłania ofert pracy – podsumowuje Adrian Zawadzki.
Anna Świdurska