Spółka Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie powstała w 1993 r. w wyniku przekształceń własnościowych w KGHM Polska Miedź. Jej podstawową działalnością są kursy i szkolenia, natomiast w szkołach MCKK pomagamy młodzieży i dorosłym zdobyć formalne wykształcenie zawodowe.
W działającym od 2013 r. w Zespole Szkół Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie kładziemy nacisk na nabywanie praktycznych umiejętności zgodnych z potrzebami pracodawców. Uczniowie wyższych klas odbywają – zakończone egzaminem – specjalistyczne szkolenia, dające dodatkowe kwalifikacje zawodowe, a tym samym umożliwiające lepszy start na rynku pracy. Dużym atutem szkoły jest baza szkolenia praktycznego, czyli Poligon Szkoleniowy MCKK, który znajduje się w rejonie szybu „Bolesław” ZG Lubin.
Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr jest liderem projektu, którego efektem jest utworzenie branżowego centrum umiejętności z zakresu górnictwa podziemnego oraz przeróbki rud metali i surowców mineralnych. Przedsięwzięcie jest realizowane w partnerstwie z Górniczą Izbą Przemysłowo-Handlową, KGHM Polska Miedź i Związkiem Pracodawców Polska Miedź. BCU Górnictwa Rud 4.0 prowadzi działalność edukacyjno-szkoleniową, innowacyjno-rozwojową oraz wspierającą współpracę szkół i uczelni z pracodawcami, a także realizację zadań doradztwa zawodowego. Oferta BCU jest skierowana do nauczycieli przedmiotów zawodowych, uczniów szkół branżowych i techników, pracowników przemysłu wydobywczego, pracowników firm świadczących usługi dla zakładów górniczych, a ponadto nauczycieli akademickich, studentów kierunków górniczych oraz osób dopiero planujących pracę w górnictwie rud metali.
Rozwój przemysłu wydobywczego rud metali następuje szybko, szkolne programy nauczania dla zawodów często za nim nie nadążają. Tymczasem, zgodnie z trendami światowymi, cyfryzacja górnictwa podziemnego, przeróbki rud metali i surowców mineralnych zwiększa bezpieczeństwo, produktywność oraz poprawia efektywność środowiskową. Pracownicy, nauczyciele i uczniowie muszą mieć dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań, aby móc sprostać wyzwaniom związanym z Przemysłem 4.0. Warto podkreślić, że bazę szkoleniową BCU tworzą m.in. warsztat obsługi SMG, pracownia automatyki i zabezpieczeń elektroenergetycznych, przenośnik taśmowy wraz z pulpitem sterowniczym oraz pracownia symulatorów spawania i doskonale wyposażona pracownia pierwszej pomocy.
Przedsięwzięcia BCU Górnictwa Rud 4.0 zaplanowane w projekcie to m.in. konferencje, seminaria, wyjazdy studyjne nauczycieli i doradców zawodowych, lekcje zawodoznawcze dla uczniów i doradców zawodowych, badania potrzeb pracodawców czy turniej z zakresu zrównoważonego rozwoju w przemyśle wydobywczym rud metali dla uczniów szkół branżowych i techników. Pozwolą one na szybki i efektywny transfer aktualnej wiedzy z przemysłu do edukacji, dostosowując ofertę kształcenia do zmieniających się potrzeb rynku pracy.
Monika Gazda, prezes zarządu Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie
Więcej informacji o projekcie i ofercie szkoleniowej BCU Górnictwa Rud 4.0 można znaleźć na stronie bcu.mckk.pl.