Przemysł 4.0 stawia wysokie wymagania kadrze specjalizującej się w mechanice, mechatronice, automatyce, informatyce oraz robotyce. Na potrzebę kształcenia w zawodzie technik robotyk zwracałem uwagę na łamach czasopisma „My Zawodowcy” w 2021 r. Era przemysłu 4.0 wykazała lukę w kształceniu specjalistów w zakresie sterowania i obsługi robotów przemysłowych stosowanych na liniach produkcyjnych wielu firm.
Nasza szkoła powstała w 1946 r. i była pierwszą, która kształciła kadrę techniczną w powiecie stargardzkim. Można powiedzieć, że od zawsze wyznaczała trendy w edukacji. Tak jest i teraz – Zespół Szkół nr 1 w Stargardzie jest jedyną placówką w województwie zachodniopomorskim kształcącą w zawodzie technik robotyk. Wyróżnia się wysoko wykwalifikowaną kadrą nauczycieli inżynierów współpracujących z przemysłem oraz nowoczesnymi pracowniami ze sprzętem do dydaktyki. Uczniowie odbywają zajęcia w nowoczesnej pracowni robotyki z dwoma stanowiskami roboczymi wyposażonymi w 6-osiowe roboty przemysłowe Kawasaki RS005L z kontrolerami, teach pendantami oraz wirtualnym systemem bezpieczeństwa CUBIC-S, a ponadto z trzema chwytakami – podciśnieniowym, pneumatycznym i elektrycznym. Posadowione są one na wykonanym z profili aluminiowych mobilnym stole, na którym znajduje się również pulpit sterowniczy z przyciskami i lampkami sygnalizacyjnymi, a także sterownik PLC ze zintegrowanym panelem HMI. Takie narzędzia w pełni odpowiadają warunkom, z jakimi przyjdzie się zmierzyć absolwentom w pracy zawodowej.
Co więcej, praktyczna nauka zawodu jest prowadzona w nowoczesnej, otwartej w lutym 2024 r. pracowni robotyki w Centrum Kształcenia Zawodowego w Stargardzie. Centrum dysponuje stanowiskami wyposażonymi w siedem 6-osiowych robotów edukacyjnych Astorino wraz z osprzętem i przenośnikami taśmowymi. To sprzęt niezbędny do przeprowadzania egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie technik robotyk. Języki programowania robotów Kawasaki i Astorino są takie same, dzięki czemu uczniowie mogą perfekcyjnie poznać programowanie, sterowanie oraz diagnostykę i naprawy robotów przemysłowych.
Budowa pracowni kosztowała około 900 tys. zł i została sfinansowana przez powiat stargardzki. Taka skala inwestycji w edukacji jest rzeczą rzadko spotykaną, lecz wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wydane pieniądze w najbliższej perspektywie zwrócą się w postaci wykwalifikowanej kadry technicznej.
Na jakość kształcenia pozytywnie wpływa także trójstronna umowa patronacka pomiędzy firmą Astor – jedną z wiodących firm dostarczających kompletne rozwiązania dla przemysłu 4.0 – Zespołem Szkół nr 1 w Stargardzie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego w Stargardzie. Zobowiązuje ona strony do współpracy w zakresie kształcenia młodzieży w zawodach technik robotyk oraz technik mechatronik. W naszej szkole kształci się w nich odpowiednio – 60 i 140 uczniów.
Tomasz Korytkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr w Stargardzie