Polscy rzemieślnicy zaczęli dbać o zdrowie, polepszają warunki, w jakich pracują, a narzędzia dobierają z większą świadomością. W ten pozytywny trend wpisuje się firma Festool, która m.in. prowadzi „Kampanię bezpyłową”, oferuje ergonomiczne narzędzia i uczy, jak bezpiecznie z nich korzystać.
Wypadki przy pracy to w Polsce wciąż duży problem. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2016 r. zarejestrowano ich niemal 88 tys. W pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku liczba poszkodowanych wyniosła nieco ponad 56 tys. osób i była o 0,7 proc. większa niż w tym samym okresie 2016 r. Większość wypadków w 2017 r. dotyczyła kończyn górnych (43,4 proc.) i dolnych (34,6 proc.). Przyczyną aż 60,7 proc. z nich było nieprawidłowe zachowanie się pracowników. Dlatego przygotowywane są akcje społeczne, których celem jest uświadomienie zagrożeń i propagowanie bezpiecznych zachowań w miejscu pracy. Jedną z nich jest „Kampania bezpyłowa”, którą od wielu lat prowadzi producent elektronarzędzi – firma Festool.
Naszym celem jest promowanie dobrze zaprojektowanych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które wpływają na poszanowanie zdrowia i bezpieczeństwa pracy rzemieślników, zwiększając jednocześnie ich wydajność. Aby znacząco zmniejszyć liczbę wypadków, Festool przywiązuje również wagę do aspektów ergonomicznej pracy, czystego środowiska pracy oraz koncepcji bezwysiłkowego transportu narzędzi i materiałów – mówi Michał Walczak, dyrektor handlowy Festool Polska.
Rozwiązania systemowe dla poszanowania zdrowia i bezpieczeństwa pracy
Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez Pracodawców Przemysłowych Obróbki Drewna i Metalu, 48,9 proc. wypadków przemysłowych zdarza się przy pracach rzemieślniczych. Wśród nich są zranienia, skręcenia, złamania i stłuczenia. Festool daje wiele możliwości, aby ich uniknąć.
Przykładem takich rozwiązań może być np. szyna prowadząca, która gwarantuje bezpieczne cięcie oraz zabezpiecza narzędzie przed przewróceniem lub ześlizgnięciem. Zastosowany w zgłębiarkach inteligentny klin prowadzący, który wysuwa się wcześniej niż tarcza, zapewnia bezpieczeństwo, a ponadto umożliwia precyzyjne ustawienie pilarki. Dodatkowo szybki hamulec zatrzymuje tarczę pilarską w 2-3 sekundy – wyjaśnia Sławomir Trojan, trener w Festool Polska.
Filozofia projektowania narzędzi Festool jest jasna: – Celem powinno być dopasowanie produktu do człowieka. Nigdy odwrotnie. Dlatego tylko poprzez ergonomiczne narzędzia możemy chronić zdrowie ich użytkowników oraz zwiększać bezpieczeństwo pracy – podkreśla Michał Walczak.
Lepsza ergonomia umożliwia łatwiejszą pracę w pozycji pionowej oraz nad głową, przynosi ulgę mięśniom i zapewnia poprawną postawę ciała oraz ułożenie rąk. Dobre narzędzia powinny gwarantować równowagę pomiędzy mocą a innymi parametrami, takimi jak ciężar, funkcjonalny wygląd oraz łatwa obsługa. Wszystko po to, żeby zapewnić bezpieczną pracę.
Według raportu przeprowadzonego przez Uniwersytet w Bielefeld, najczęstszą przyczyną długotrwałej niezdolności do pracy są dolegliwości pleców. Festool bierze to pod uwagę, projektując serię rozwiązań systemowych, które sprawiają, że codzienna praca z dużymi ciężarami staje się łatwiejsza. Przykładem może być SYS-Roll Systainer, transporter z maksymalną ładownością do 100 kg i dużymi kółkami oraz moduł transportowy UG KAPEX. Obydwa narzędzia umożliwiają łatwy i szybki transport. Pracę przyjazną dla kręgosłupa zapewniają również np. mieszarki, które można dostosować do wzrostu, oraz szlifierka przegubowa PLANEX, którą można zamontować do pasa.
Czyste miejsce pracy chroni zdrowie i gwarantuje satysfakcję klientów
Festool promuje też czyste środowisko pracy rzemieślników. Jest ono bowiem elementem często determinującym ich przyszłe zdrowie. Według niezależnych badań przeprowadzonych przez laboratorium Festool, w stolarni z pięcioma pracownikami rocznie gromadzi się do 44 taczek kurzu. Ryzyko zachorowania na astmę wśród pracowników wystawionych na działanie pyłu drzewnego jest o 53 proc. wyższe niż u reszty ludzi. Klasyczne szlifowanie, piłowanie i cięcie generuje wióry i pyły, które mogą prowadzić do jeszcze poważniejszych chorób. Na przykład kwarcowe substancje w kurzu mineralnym wywołują raka płuc.
Decydujące o zdrowiu są więc takie czynniki, jak czas przebywania w zapylonym miejscu oraz ilość pyłu, a także wielkość jego cząsteczek – im drobniejsze, tym głębiej mogą przeniknąć do płuc. Rosnąca, także dzięki firmie Festool, świadomość tych zagrożeń wśród rzemieślników sprawia, że coraz chętniej pracują oni z odkurzaczami. I nie chodzi tylko o sprzątanie końcowe, ale używanie odkurzacza w trakcie pracy. Rozumieją oni, że znacząco przyczynia się to zarówno do ochrony zdrowia, jak i zwiększa wydajność pracy oraz – co w obecnych czasach jest bardzo ważne – wpływa na zadowolenie inwestorów czy klientów. Portfolio firmy Festool obejmuje bogatą ofertę odkurzaczy do pracy z pyłem klasy L, M, H, a więc każdy użytkownik może dobrać odpowiedni odkurzacz do zakresu swoich prac.
Od lat traktujemy odkurzacze mobilne jako integralną część systemu Festool. Są one kompatybilne ze wszystkimi elektronarzędziami Festool. Wyposażaliśmy je w zintegrowany uchwyt na wąż, Sys-Dock do mocowania Systainerów i Sortainerów oraz kompletny system akcesoriów materiałów eksploatacyjnych – od samoczyszczących się filtrów do różnych wężów ssących i ssawek. Naszym celem jest konstruowanie odkurzaczy mobilnych, które przyspieszają procesy robocze. Są lekkie, trwałe i bardzo pojemne. I co najważniejsze, zapewniają bezpieczniejsze warunki pracy oraz czystość w trakcie pracy i po jej wykonaniu – zapewnia Michał Walczak.
W zawodzie parkieciarza pracuję 18 lat. Kocham swoją pracę i nie wyobrażam sobie wykonywać innego zawodu. Dlatego, kiedy pięć lat temu okazało się, że mam zapylone płuca, a lekarz polecił mi zmianę zawodu, zainwestowałem w odkurzacze. Dzięki pracy z odkurzaczami znacznie spowolniłem postęp choroby i nadal mogę wykonywać swój zawód. Wypowiadam się na forach parkieciarskich, aby uczulać na ten problem innych, szczególnie młodych, którzy zaczynają pracę. Jeśli będą dbali o środowisko pracy, mogą uniknąć choroby zawodowej. Ostatecznie chodzi o nasze zdrowie, a dodatkowo o zadowolenie klientów – mówi Jarosław Gawina, właściciel firmy GAWA Parkiety.
Nauka bezpieczeństwa z klasą
Z rozwiązań Festool dotyczących bezpieczeństwa pracy korzystają m.in. przyszli stolarze – uczniowie klasy Festool. Została ona uruchomiona w 2009 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku popularnie zwanym szkołą drzewną. To pierwsza na świecie szkoła z klasą tej firmy. Do tej pory ukończyło ją 80 osób.
W programie nauczania znalazły się m.in. zasady bezpiecznego korzystania z nowych technologii. Dlatego dwa razy w roku uczniowie wraz z opiekunami wyjeżdżają do Centrum Szkoleniowego Festool Polska, gdzie pod okiem trenera odbywają szkolenia tematyczne z praktycznego wykorzystania elektronarzędzi. W trakcie tych spotkań mają możliwość rozwiązywania ewentualnych sytuacji problemowych, jakie mogą się pojawić podczas zajęć w szkole.
Dla naszej szkoły współpraca z Festool jest technologicznym skokiem w przyszłość. Dzięki klasie Festool mamy możliwość pracy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, dzięki którym poza przekazywaniem wiedzy technicznej możemy budować świadomość zagrożeń dla zdrowia, jednocześnie pokazując właściwe rozwiązania – podkreśla Marcin Tomaszewski, nauczyciel zawodu i kierownik warsztatów szkolnych.
Paulina Wróbel

Michał Walczak
dyrektor handlowy Festool Polska
Człowiek od zawsze poszukiwał doskonałego narzędzia. Doskonałość dla nas to nie tylko zapewnienie idealnych wyników pracy, lecz również komfort i bezpieczeństwo ludzi korzystających z naszych narzędzi. Zoptymalizowany uchwyt, uproszczony transport czy też minimalizacja pylenia podczas pracy jest tego logiczną konsekwencją. Podstawą naszych działań jest zagwarantowanie klientom pracy z poszanowaniem zdrowia oraz najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

 

O firmie
Festool jest niemiecką firmą produkującą elektronarzędzia dla profesjonalistów: stolarzy, cieśli i firm remontowo-budowlanych. Istnieje od 1925 r. i od początku stawiała na najwyższą jakość, precyzję oraz długą żywotność swoich produktów. „Lepiej pracować z systemem” – zgodnie z tą maksymą w Festool wszystko do siebie pasuje: narzędzia, wyposażenie i materiały eksploatacyjne. Można je z sobą łączyć w elastyczny sposób, ponieważ w systemie wszystko działa szybciej i łatwiej.
Firma do każdego narzędzia oferuje bezpłatną usługę Service all-inclusive, w ramach której klient otrzymuje 36-miesięczną ochronę przed kosztami napraw, 36-miesięczne ubezpieczenie na wypadek kradzieży, 15 dni na testowanie narzędzia oraz 10-letnią gwarancję dostępności części zamiennych lub narzędzie gratis.