Co roku publikowane są nowe raporty analizujące rynek pracy. Ich istotną częścią są zestawienia dotyczące popytu na określone grupy zawodów. Na szczycie tych list pojawiają się te związane z branżą elektroniczną. Dlatego Kimball Electronics Poland sp. z o.o. od kilku lat inwestuje we współpracę z Zespołem Szkół Łączności w Poznaniu, kształcącym techników elektroników.
Kimball Electronics Poland to ponad 1000-osobowy oddział międzynarodowej firmy, której główna siedziba znajduje się w Stanach Zjednoczonych. W Kimball produkowane są wysokiej jakości wyroby elektroniczne dla branż motoryzacyjnej i przemysłowej oraz wyroby i urządzenia medyczne. Firma rozpoczęła działalność w Poznaniu 18 lat temu, przejmując kadrę i wykupując budynki przy ul. Marcelińskiej od zakładów Alcatel-Teletra. Dziś ma nowoczesną fabrykę w Tarnowie Podgórnym, zatrudnia najlepszych inżynierów i techników oraz angażuje się w działania edukacyjne i społeczne.
Kimball, jeden z największych pracodawców na poznańskim rynku, pomaga w przygotowaniu uczniów szkół technicznych do wejścia na rynek pracy.
Zależy nam na dostarczeniu praktycznej wiedzy i narzędzi, jak tę wiedzę wykorzystywać. Mamy świadomość, że inwestowanie w rozwój uczniów najlepszych techników przynosi obopólne korzyści. My otrzymujemy świetnie wykształconego i gotowego do działania pracownika, uczniowie zaś – wiedzę, praktykę i finansowe wsparcie – mówi Małgorzata Jarosz-Drygalska, specjalista ds. komunikacji i wizerunku pracodawcy w Kimball Electronics Poland.
Najważniejsza inwestycja
W 2016 r. Kimball Electronics nawiązał współpracę z Zespołem Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu. Prowadzi dwie klasy patronackie o profilu technik elektronik. Spółka wyposażyła pracownię lutowniczą, a jej specjaliści współprowadzą zajęcia, dzieląc się praktyczną wiedzą. Dodatkowo firma przyznaje uczniom osiągającym najlepsze wyniki w nauce całoroczne stypendia w wysokości 200 oraz 300 zł miesięcznie, a także realizuje bogaty program praktyk.
Z Kimball Electronics Poland współpracujemy od kilku lat. Sądzę, że współdziałanie ma wtedy sens, gdy obie strony odnoszą z tego określone korzyści –musi być spełniona zasada win-win i tak jest w tym przypadku – mówi Andrzej Grześkowiak, wicedyrektor Zespołu Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu.

Dzięki współpracy szkoły z takimi przedsiębiorstwami jak Kimball uczniowie poznają zasady funkcjonowania dużego przedsiębiorstwa, co m.in. zwiększa ich atrakcyjność na rynku pracy, a także pomaga im bardziej świadomie wybrać pierwszą pracę lub studia. Nawet jeśli ostatecznie nie zwiążą przyszłości z partnerską firmą, dzięki praktykom w międzynarodowym środowisku mogą liczyć na łagodniejszy start zawodowy, a ich pierwszy dzień w nowej pracy będzie na pewno łatwiejszy. Dlatego szkoły coraz częściej rozumieją potrzebę współpracy nauki z biznesem i inwestują w swoich uczniów.
Nasze główne korzyści to możliwość bezpośredniej współpracy z bardzo nowoczesną firmą produkującą podzespoły elektroniczne na najwyższym poziomie. Dzięki firmie Kimball mamy nowoczesną pracownię lutowania elementów przewlekanych oraz SMD, w której nauczamy młodzież zgodnie ze standardami światowymi – mówi Andrzej Grześkowiak. – Praktyki zawodowe, staże letnie, a także zajęcia prowadzone przez przedstawicieli firmy to odpowiedź na nasze oczekiwania – dodaje.
Efektem współpracy mogą być również oferty pracy dla najlepszych absolwentów.
Zależy nam na tym, aby nasza firma była dla młodych techników naturalnym pierwszym wyborem, aby przychodzili do nas z pełnym przekonaniem, że to doskonały początek zawodowej kariery i wyjątkowa szansa na rozwój – mówi Małgorzata Jarosz-Drygalska. – I w wielu przypadkach to się udaje – dodaje.
Wśród pracowników Kimball Electronics Poland można znaleźć wielu absolwentów Zespołu Szkół Łączności, innych szkół technicznych z Poznania i okolic, a także inżynierów z Politechniki Poznańskiej.
Elektronik – zawód przyszłości
Obszar, w którym działa firma Kimball Electronics, ciągle się rozwija. Postęp technologiczny zmienia życie każdego pokolenia. Elektronika jest wszechobecna, komponenty są coraz mniejsze i coraz bardziej precyzyjne. Dynamika zmian jest na tyle duża, że to, co jeszcze dwa, trzy lata temu stanowiło nowość na rynku, dziś może być standardem lub nawet technologią przestarzałą. Automotive i produkcja medyczna to najbardziej wymagające i inwestujące w najnowsze rozwiązania branże, a inżynierowie i specjaliści z tego segmentu są cenieni na rynku pracy i szczególnie poszukiwani. Dlatego Kimball nieustannie inwestuje w szkolenia pracowników oraz w wymianę wiedzy pomiędzy oddziałami na całym świecie, m.in. w Meksyku, Chinach, Rumunii, Tajlandii czy USA. Poza umiejętnościami czysto zawodowymi w Kimball Electronics Poland docenia się także umiejętność łączenia wiedzy teoretycznej z praktyczną, logiczne myślenie i – z racji pracy w międzynarodowym środowisku – znajomość języków obcych. Zróżnicowane programy wewnętrzne stawiają na budowanie u pracowników poczucia odpowiedzialności oraz na pracę zespołową i proaktywność.
Co ciekawe, w zawodach związanych z elektroniką podejmuje pracę coraz więcej kobiet. Kimball jest przykładem przedsiębiorstwa, w którym połowa pracowników to kobiety.
Do kształcenia się w zawodach technicznych warto zachęcać dziewczęta, ponieważ naprawdę świetnie sobie w tej dziedzinie radzą. Do prowadzonego przez Kimball Electronics Poland programu stażowego dla studentów zgłasza się już więcej młodych pań inżynierów – mówi Małgorzata Jarosz-Drygalska.
Praca w Kimball Electronics Poland nie tylko rozwija kompetencje zawodowe uczniów i studentów. Postęp technologiczny, na który firma ma bezpośredni wpływ, ale też z którego zdobyczy korzysta, sprawia, że praca w przedsiębiorstwie jest rozwijająca i satysfakcjonująca. Z pewnością jest to praca dla tych, którzy chcą być współtwórcami rzeczy wielkich.

 

Ewa Sanchez
dyrektor personalny Kimball Electronics Poland sp. z o.o.

Kimball Electronics to nowoczesna firma wykorzystująca najnowsze technologie. Działamy w bardzo dynamicznej branży, w sektorze z ogromnymi perspektywami rozwoju. Dlatego jesteśmy doskonałym miejscem do rozpoczęcia zawodowej kariery. A warto pamiętać, że pierwsza praca jest ważna, bo często znacząco wpływa na późniejsze kompetencje, zawodowe wybory oraz satysfakcję z kariery. W Kimball wykonujemy produkty, które wpływają na codzienne życie wielu z nas. Produkujemy elementy wykorzystywane w najbardziej wymagających branżach, takich jak automotive czy produkcja medyczna, a opuszczające naszą fabrykę podzespoły trafiają do pojazdów i sprzętów elektronicznych największych marek na całym świecie. Jesteśmy w światowej czołówce, jeśli chodzi o jakość i złożoność produkowanych podzespołów elektronicznych, zaawansowanie systemów produkcji oraz standardy zarządzania.
Kimball Electronics to także firma pełna pozytywnej energii, otwarta na młodych pracowników, funkcjonująca zgodnie z zasadami i z szacunkiem do każdego człowieka. pracuje u nas wielu doskonałych i doświadczonych specjalistów, którzy chętnie dzielą się wiedzą i umiejętnościami. Mamy dobrze zorganizowaną ścieżkę awansu. Zadania, jakie czekają u nas na techników, są zróżnicowane i pełne wyzwań. dla młodych ludzi z pewnością atutem będzie także globalny charakter firmy, co oznacza pracę w międzynarodowym środowisku, w bardzo zróżnicowanym zespole. W związku z tą specyfiką dofinansowujemy wiele szkoleń zawodowych, a także naukę języka angielskiego.
Podsumowując, Kimball Electronics to świetna firma na rozpoczęcie drogi zawodowej. Pozwalamy się rozwijać w pełnym wyzwań środowisku, pomagamy w zdobywaniu doświadczenia i umiejętności oraz dajemy szanse realnego wpływania na swoją karierę.

Małgorzata Jarosz-Drygalska
specjalista ds. komunikacji i wizerunku pracodawcy
Kimball Electronics Poland sp. z o.o.

Praktyki w Kimball Electronics Poland są znakomitym sposobem na zdobycie doświadczenia zawodowego. W lutym 2019 r. rozpocznie je pierwszych 16 uczniów klasy patronackiej z Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu. Będą się szkolić w obszarze produkcji, jakości, inżynierii, a także w dziale wsparcia i rozwoju technologii, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Opiekę nad każdym uczniem będzie sprawować specjalista, nadzorujący przebieg praktyki oraz przybliżający specyfikę pracy w danym dziale. W trakcie praktyki przyszli technicy elektronicy zdobędą praktyczną wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w zawodzie. Mam nadzieję, że czas spędzony w Kimball Electronics będzie dla nich cennym doświadczeniem, a naszą firmę potraktują jako doskonały początek zawodowej kariery i szansę na rozwój.
Praktyki w trakcie szkoły średniej to tylko pierwszy krok. Z myślą o osobach kontynuujących edukację na studiach przygotowaliśmy roczny program stażowy STER, który z powodzeniem realizujemy od pięciu lat. Studenci współpracują z wyszkoloną kadrą inżynierów, wykonują rozbudowane zadania, a zwieńczeniem ich pracy jest samodzielne przeprowadzenie projektu. Ten rok jest dla nas wyjątkowy, ponieważ przyjęliśmy aż 13 stażystów – o pięć osób więcej niż w ubiegłym roku. Te liczby pokazują, że nasz program cieszy się bardzo dużą popularnością. Mam nadzieję, że taką samą zyskają praktyki dla uczniów Zespołu Szkół Łączności.

O firmie

Kimball Electronics Poland produkuje wysokiej jakości wyroby elektroniczne dla branż motoryzacyjnej i przemysłowej oraz wyroby i urządzenia medyczne. Firma jest liderem wśród firm z sektora elektroniki w Polsce. Znajduje się także w gronie Gazel Biznesu, w czołówce rankingu 100 największych firm Wielkopolski i wśród 500 największych firm w Polsce.
Produkowane przez spółkę podzespoły elektroniczne wykorzystywane są przez czołowych producentów z Europy, Azji czy Stanów Zjednoczonych, m.in. w układach elektrycznego wspomagania kierownicy, sterownikach elektrycznego napinacza pasów czy detektorach gazu. Wyroby medyczne znajdują natomiast zastosowanie w laboratoriach i placówkach ochrony zdrowia na całym świecie. Są to m.in. paski diagnostyczne, narzędzia do artroskopii oraz inne narzędzia i akcesoria zwiększające komfort pracy lekarzy i leczenia pacjentów.
Kimball Electronics Poland posiada nowoczesny park maszynowy, który umożliwiam.in. nakładanie do 800 tys. komponentów na godzinę w technologii SMT. Najmniejszy produkowany element ma wymiary 0,6mmx 0,3mm. Precyzja maszyn niemal dosłownie dzieli włos na czworo (dokładność urządzeń to nawet 10 mikronów, a typowy włos ma ok. 50 mikronów).
Kimball Electronics ma na świecie dziewięć fabryk w ośmiu lokalizacjach.

Andrzej Rembowski