Drodzy Czytelnicy i Partnerzy,
jest mi niezmiernie miło, że mam możliwość zaprezentowania kolejnego numeru czasopisma „My Zawodowcy” (spis treści). Serdecznie dziękuję za cierpliwość, zaufanie oraz za życzenia w tym wyjątkowym dla nas wszystkich czasie. Dziękuję za każdą rozmowę, za wszystkie pytania dotyczące prenumeraty czasopisma oraz współpracy przy tworzeniu kolejnych numerów, a także strony myzawodowcy.pl.
Podkreślając atrakcyjność oferty kształcenia zawodowego – poprzez udokumentowanie kolejnych wartościowych inicjatyw – to wydanie w jeszcze większym stopniu realizuje takie cele, jak promocja umiejętności zawodowych, kreowanie wizerunku branż i zawodów, budowanie marki pracodawcy oraz propagowanie współpracy przedsiębiorstw ze szkołami i uczelniami. Wszystkim osobom, których życzliwość, pasja, profesjonalizm oraz odpowiedzialność za podejmowanie wyzwań, nie tylko edukacyjnych, przyczyniły się do jego przygotowania, składam wyjątkowo serdeczne podziękowania.
Nawiązując do zaplanowanego cyklu wywiadów z przedstawicielami przedsiębiorstw docenianych m.in. za wysokie standardy w dziedzinie kształcenia zawodowego, prezentujemy dwie inspirujące rozmowy – z Pawłem Kołbonem, kierownikiem Centrum Szkoleń i Współpracy z Wykonawcami w firmie Fakro, oraz z Arturem Grochowskim, właścicielem firmy Mechatronik.
Tradycyjnie inspiracji zawodowych dostarczają przedsiębiorstwa uczestniczące w tworzeniu działu „Edukacja z praktyką”. Są to firma Kaufland Polska, która także w tym roku przygotowała specjalną ofertę dla uczniów szkół kształcących w zawodach cukiernik, piekarz, sprzedawca i technik handlowiec, oraz obchodzący w 2020 r. jubileusz 15-lecia kształcenia zawodowego Volkswagen Poznań. Przedsiębiorstwo wspiera kształcenie w zawodach automatyk, elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik precyzyjny, mechatronik, operator maszyn i urządzeń odlewniczych, technik automatyk i technik informatyk.
W nowym dziale „Konkursy umiejętności zawodowych” zachęcam do zapoznania się z opiniami przedstawicieli podmiotów realizujących projekt „WeRskills – platforma informacyjno-konsultacyjna wspierająca proces pozyskiwania talentów do udziału w konkursach umiejętności zawodowych na poziomie krajowym i europejskim”. Artykuł zawiera też zaproszenie do udziału w ogólnopolskim konkursie Systemy Suchej Zabudowy. Zawody odbędą się 21 i 22 października w hali Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu i będą miały praktyczną formułę, opartą na procedurach międzynarodowych konkursów WorldSkills i EuroSkills.
Równie gorąco polecam artykuły z cyklu „Wnioski i rekomendacje ekspertów”. Profesor Małgorzata Rosalska, zadając pytanie, czy karierę zawodową można zaplanować, wyjaśnia, dlaczego tak ważne jest rozwijanie indywidualnych kompetencji związanych z zarządzaniem karierą. Doktor Joanna Ratajczak, nauczyciel przedmiotów zawodowych, odpowiada natomiast na pytanie, jak kształcić młodych innowatorów. W dziale tym publikujemy też pierwszą część materiału „Edukacja dla gospodarki, gospodarka dla edukacji – trendy, wyzwania, inspiracje”. W jego przygotowaniu uczestniczyli przedstawiciele: Centrum Badań Edukacji Zawodowej i Zarządzania Innowacjami, jednostki organizacyjnej Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Technologii Eksploatacji, Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu, Zespołu Szkół im. por. Józefa Sarny w Gorzycach, Zespołu Szkół nr 1 im. Mieszka I w Stargardzie, Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych oraz przedsiębiorstw – ArcelorMittal Poland, Lotos, Pratt & Whitney AeroPower Rzeszów, Pratt & Whitney Rzeszów i Schattdecor.
Zapraszam do lektury i dalszej współpracy oraz życzę wielu inspiracji i sukcesów.
Anna Świdurska – redaktor naczelna
….