Szanowni Państwo,

w imieniu redakcji mam przyjemność zaprezentować trzeci numer czasopisma „My Zawodowcy” i podziękować wszystkim, których zaangażowanie i życzliwość przyczyniły się do jego przygotowania, zwłaszcza przedstawicielom szkół zawodowych, przedsiębiorstw, samorządów terytorialnych, organizacji pracodawców, instytucji rynku pracy i regionalnych organizacji pozarządowych. Dziękuję za kolejne opinie oraz propozycje tematów i tekstów do najbliższych wydań. Świadczy to o tym, że konieczne jest zajęcie się tą tematyką w sposób systematyczny.

Niniejsze wydanie otwiera wywiad z Krystyną Boczkowską, prezes zarządu Robert Bosch i reprezentantką Grupy Bosch w Polsce, zatytułowany „Przygotowujmy młodzież do ekonomicznej niezależności”. Projekty edukacyjne realizowane przez tę firmę mogą zainspirować nie tylko przedsiębiorców, ale i resort edukacji.

Inspiracji i propozycji usprawnienia kształcenia zawodowego tak, by zaspokajało potrzeby rynku, dostarczają również kolejne artykuły, na przykład raport specjalny, uzasadniający konieczność przyspieszenia procedury wprowadzania nowych zawodów do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Do jego przygotowania zostaliśmy zachęceni przez Czytelników, którzy bardzo często proszą o prezentowanie na naszych łamach doświadczeń w tym zakresie.

Nawiązując do jednego z głównych celów czasopisma, polecam artykuły z działu „Edukacja z praktyką”– tym razem inspirują: Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Raben Logistics Polska z Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu, General Motors Manufacturing Poland, STEICO oraz Akademia Techniczna PPG Deco.

Zastanawiamy się również, co powinno charakteryzować dyrektora i nauczycieli w szkole zawodowej, by ich placówka spełniała swoją misję – edukowała na możliwie najwyższym poziomie. Jak budować świadomość marki kształcącej zawodowo? Jakich błędów unikać, aby pozyskać fundusze z programu Erasmus+? Na te i wiele innych pytań odpowiadają praktycy z wieloletnim doświadczeniem.

Zapraszam do lektury i dalszej współpracy.

parafka-2
Anna Świdurska – redaktor naczelna
a.swidurska@myzawodowcy.pl