Wchodzące w skład Zespołu Szkół Technicznych im. gen.Władysława Andersa w Białymstoku Technikum nr 3, Branżowa Szkoła I stopnia nr 3 oraz Centrum Kształcenia Zawodowego nr 6 oferują naukę 12 zawodów, współpracując z renomowanymi przedsiębiorstwami i instytucjami. Uczniowie mogą brać udział w zagranicznych stażach oraz w organizowanym przez szkołę Międzynarodowym Konkursie Stolarskim „East Wood Masters”.

Dyrekcja szkoły i nauczyciele uczynili wiele starań w celu stworzenia atrakcyjnej oferty edukacyjnej i zapewnienia wysokiej efektywności kształcenia.
Oferujemy naukę zawodów związanych z branżami drzewno-meblarską, mechaniczną, gastronomiczną, motoryzacyjną, IT, aranżacji wnętrz oraz transportu kolejowego. Oprócz dostosowanej do potrzeb pracodawców oferty edukacyjnej atutami naszej szkoły są m.in. nowoczesne pracownie zawodowe, Centrum Kształcenia Zawodowego, efektywna współpraca z pracodawcami w zakresie organizacji praktycznej nauki zawodu, zagraniczne staże czy świetna baza sportowa – mówi Renata Frankowska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku. – Zależy nam na tym, żeby młodzi ludzie mieli świadomość, że wybór technikum czy szkoły branżowej to bardzo dobry pomysł na rozpoczęcie kariery zawodowej – dodaje.
Nauka zawodu na najwyższym poziomie
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku mają możliwość kształcenia w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik, kucharz, stolarz, technik pojazdów samochodowych, technik mechanik, technik programista, technik informatyk, technik transportu kolejowego, technik technologii drewna, technik aranżacji wnętrz oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności praktyczne w ponad 30 firmach z województwa podlaskiego.
Największą korzyścią z nauki w naszej szkole jest możliwość zdobycia zawodu, który pozwoli na uzyskanie wartościowej, dobrze płatnej pracy. Kształcimy na najwyższym poziomie. Kadra nauczycielska składa się m.in. z praktyków, którzy na co dzień prowadzą działalność gospodarczą. To istotne, ponieważ są oni na bieżąco z nowościami technologicznymi czy też potrzebami rynku pracy, co bezpośrednio przekłada się na proces kształcenia uczniówPracodawcy, z którymi współpracujemy, to liderzy w swoich branżach. Są to autoryzowane salony samochodowe renomowanych marek, m.in. Citroen, Peugeot, Nissan, autoryzowane serwisy naprawcze, m.in. Volkswagen, Volvo, DAF, KPKM, KZK, firmy branż handlowej i gastronomicznej – PSS Społem, Pod Herbem, Hotel Podlasie – oraz przedsiębiorstwa produkcyjne, na przykład SaMASZ. Młodzież, która uczestniczy w zajęciach praktycznych lub odbywa praktykę zawodową w firmach, zdobywa wiedzę oraz doświadczenie w naturalnych warunkach pracy i przy wykorzystaniu najnowocześniejszych urządzeń. Dzięki temu nasi absolwenci są bardzo dobrze przygotowani do wykonywania zawodu, a pracodawcy nie muszą ponosić kosztów związanych z wdrożeniem nowej osoby do pracy – podkreśla Łukasz Lipski, kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku.
Zaproszenie: międzynarodowy konkurs dla uczniów szkół o profilu drzewnym
Doświadczenie w kształceniu w zawodach związanych z branżą drzewno-meblarską szkoła wykorzystuje, organizując Międzynarodowy Konkurs Stolarski „East Wood Masters”. Jednym z jego celów jest zwrócenie uwagi na niedobór specjalistów w tej dziedzinie.
Stolarz i technik technologii drewna to jedne z najbardziej deficytowych zawodów. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w tej dziedzinie wynika m.in. z rosnącej świadomości ekologicznej, co powoduje wzrost popytu na produkty wykonane z drewna i rozwój budownictwa ekologicznego. W każdym roku szkolnym rozpoczynamy kształcenie uczniów w technikum i branżowej szkole I stopnia, chociaż świadomość absolwentów szkół podstawowych i ich rodziców w zakresie wyboru kształcenia w szkole zawodowej jest wciąż niska. Umożliwiamy również uzyskanie kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zawodów stolarza oraz technika technologii drewna w trakcie kwalifikacyjnego kursu zawodowego w naszej placówce. Zewnętrzne egzaminy potwierdzające te kwalifikacje zawodowe odbywają się w naszym ośrodku egzaminacyjnym – mówi Łukasz Lipski. – Popularyzacji kierunków branży drzewnej służą różnego rodzaju konkursy. Za organizację Międzynarodowego Konkursu Stolarskiego „East Wood Masters” odpowiedzialne jest nasze Centrum Kształcenia Zawodowego nr 6. Konkurs ma na celu kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy dotyczącej obróbki drewna i materiałów drzewnych, promocję uczniów o najwyższych umiejętnościach zawodowych oraz szkół o profilu drzewno-meblarskim, nawiązywanie kontaktów międzynarodowych i międzyszkolnych, a także wymianę doświadczeń – podkreśla.
Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych o profilu drzewnym z Polski oraz innych państw europejskich. Pierwsza edycja została zorganizowana w 2023 r. pod hasłem „East Wood Masters – OAK edition”. Druga odbyła się 21 marca 2024 r., a zadanie konkursowe polegało na wykonaniu skrzynki na kwiaty z drewna olchowego według dokumentacji technicznej.
Młodzież poradziła sobie bardzo dobrze, choć zadanie było trudne. Uczestnicy musieli wykorzystać jedynie materiały naturalne. Nie mogli więc użyć na przykład gwoździ. Ponadto tę edycję wzbogaciliśmy o elektronarzędzia, ponieważ głównym sponsorem konkursu była firma Festool Polska, z którą nawiązaliśmy współpracę także w zakresie kształcenia młodzieży, przystępując do projektu Klasa Festool – mówi Łukasz Lipski.
Festool Polska od lat wspiera szkoły o profilu drzewnym, ponieważ młodzi adepci sztuki stolarskiej to nasi przyszli pracownicy. W całej Polsce brakuje fachowców w wielu dziedzinach, wymagających umiejętności praktycznych, dlatego wspieramy tego typu inicjatywy. Widziałem, z jaką pasją uczestnicy konkursu tworzą te przedmioty, wymagające od nich niewiarygodnego wysiłku. Musieli wykonać niełatwe zadanie, więc chapeau bas, bo coraz mniej jest tak zdolnych stolarzy na rynku – mówi Jacek Giziński z firmy Festool Polska.
W drugiej edycji konkursu wzięli udział m.in. uczniowie z Budapesztu, Krakowa, Żywca, Gdańska, Suwałk, Warszawy, Garbatki-Letniska, Poznania i Białegostoku. Zwycięzcą zawodów został Martin Mihálicz z Budapesztu, II miejsce zajął Adam Ściepuk z Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku, a III miejsce – Igor Kos z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku. Wyróżnienie otrzymał Michał Szpunar reprezentujący szkołę w Garbatce-Letnisku.
Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom zawodów, a także firmom i instytucjom partnerskim. Konkurs nie odniósłby sukcesu, gdyby nie sponsorzy – Festool Polska, UPH Sękowski, Dominowood, JR-Tech, Lambud, Center-Mebel – podkreśla Łukasz Lipski. – Planujemy zwiększyć zasięg konkursu. Zapraszamy uczniów wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych z całej Polski, a także innych krajów europejskich do udziału w kolejnych edycjach wydarzenia. Nawiązaliśmy już kontakty m.in. ze szkołami z Litwy, Łotwy, Danii i ze Słowacji. 
Innowacyjne projekty, zawodowe perspektywy
Zespół Szkół Technicznych w Białymstoku od lat realizuje projekty, których cele uwzględniają potrzeby szkolnictwa branżowego oraz wyzwania rynku pracy. Są to m.in.: „Bliżej europejskiego rynku pracy”, „Staże uczniów ZST w Białymstoku szansą na europejskim rynku pracy”, „Zawodowe perspektywy Zespołu Szkół Technicznych – kierunek przyszłość”, „Zawodowo mobilni – staże zagraniczne uczniów ZST w Białymstoku”.
Dzięki realizacji tych projektów podnieśliśmy jakość, atrakcyjność i efektywność kształcenia zawodowego. Warsztaty, koła zainteresowań i staże zawodowe dla uczniów, wyjazdy na targi branżowe, staże i studia podyplomowe dla nauczycieli, stypendia dla uczniów szczególnie uzdolnionych w przedmiotach zawodowych, wyposażenie pracowni szkolnych czy zajęcia psychologiczno-pedagogiczne to tylko niektóre efekty naszej aktywności projektowej – mówi Łukasz Lipski.
W stażach programu Erasmus+, zorganizowanych m.in. w firmach w Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech i na Węgrzech, uczestniczyli uczniowie kształcący się w takich zawodach, jak: technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, technik technologii drewna, stolarz, technik programista, technik pojazdów samochodowych i mechanik pojazdów samochodowych.
Stażyści zdobyli umiejętności oczekiwane przez pracodawców, wzmocnili swoje poczucie wartości i motywację. Rozwinęli kompetencje językowe i uczyli się pracy w zespole. Zwiększyli też swoje szanse na osiągnięcie lepszych wyników na zewnętrznym egzaminie zawodowym. Dla młodzieży istotną korzyścią jest również otrzymanie dokumentującego wyjazd certyfikatu Europass‑Mobilność – zaznacza Łukasz Lipski. – Uczniowie mieli także okazję zobaczyć ciekawe miejsca i nawiązać przyjaźnie z rówieśnikami z innych krajów. Dla młodych ludzi takie wyjazdy były spełnieniem oczekiwań związanych z nauką w szkole prowadzącej kształcenie zawodowe. Jak powiedział Paulo Coelho „Świat należy do ludzi, którzy mają odwagę marzyć i ryzykować, aby spełniać swoje marzenia”. Uczniowie naszej szkoły pokazali, że takie marzenia są w stanie zrealizować, a Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku daje im takie możliwości – podkreśla.
Jesteśmy szkołą z 95-letnią historią, otwartą na zmiany, nieustannie podążającą z tradycją w nowoczesność. Dzięki wieloletniej współpracy z lokalnymi zakładami pracy skutecznie przygotowujemy przyszłych absolwentów do uzyskania uprawnień zawodowych i udanego startu na rynku pracy – podsumowuje Renata Frankowska.
Anna Świdurska
Materiały powiązane