PIOTR PĘTLAK
PREZES ZARZĄDU ERKO

Cały czas odczarowujemy zawody techniczne, podkreślając, że są to profesje przyszłości.

Erko to polska firma rodzinna. Od ponad 40 lat działamy zarówno na rynku krajowym, jak i rynkach zagranicznych. Nasze wyroby eksportujemy m.in. do Turcji, Nowej Zelandii, Argentyny, Kanady, Chin i Wietnamu. Ze względu na dynamikę rozwoju i segmentację rynku utworzyliśmy trzy działy produktowe: Aero, Electro i Robotics. Na przykład w Aero produkujemy elementy do silników samolotów Boeing i Airbus. Współpracujemy z takimi firmami, jak Pratt & Whitney i General Electric.
W 2022 r. przeprowadziliśmy się do nowej ultranowoczesnej siedziby. To jednak nie inwestycja w nowe mury, a w rozwój zespołowości i kadry wyróżnia nasze przedsiębiorstwo na tle konkurencji. Każde kolejne pokolenie czerpie z doświadczenia poprzedniego, a jednocześnie korzysta z pojawiających się możliwości. Przyjemnością, a zarazem wyzwaniem jest dla nas to, że pracujemy nad zyskaniem na rynku pozycji mocnego światowego gracza. Jesteśmy na dobrej drodze ku realizacji tego celu.
Mimo otwartości na świat najważniejsze jest to, co dzieje się w firmie, m.in. rozwój i jakość kadr – zarówno w głównej siedzibie w Jonkowie koło Olsztyna, jak i w oddziale na Podkarpaciu – w Czeluśnicy koło Jasła. Stwarzamy możliwość budowania ambitnej ścieżki kariery oraz rozwój zawodowy w wielu specjalizacjach. Nasi pracownicy otrzymują benefity, których nie powstydziłaby się międzynarodowa korporacja, a jednocześnie udaje nam się zachować domową atmosferę. Jesteśmy blisko siebie, znamy się po imieniu, wspólnie jadamy śniadania lub obiady w firmowej jadalni, a przestrzeń nowo wybudowanej fabryki w Jonkowie daje komfort pracy, a także sprzyja relaksowi i budowaniu więzi. Zespół Erko tworzą nie tylko mieszkańcy Jonkowa i Czeluśnicy, ale również Olsztyna, Rzeszowa, Dobrego Miasta, Świątek, Morąga, Jasła, Krosna czy Tarnowa.
Myśląc o przyszłości, realizujemy tez wiele inicjatyw skierowanych do uczniów i studentów. Na Warmii i Mazurach współpracujemy ze szkołami średnimi – na przykład z Zespołem Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie – oraz Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, a na Podkarpaciu – z technikami i szkołami branżowymi z Jasła i Jedlicza oraz z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Krośnie. Tu oś działań stanowi współpraca z Jasielskim Stowarzyszeniem Przedsiębiorców, którego wiceprezesem jest Maciej Pętlak, współwłaściciel Erko. Organizujemy profesjonalnie przygotowane staże i praktyki dla uczniów szkół ponadpodstawowych, tworzymy kierunki patronackie, a ponadto wspieramy wszelkie inicjatywy związane z rozwojem robotyzacji oraz automatyzacji przemysłu, jak na przykład Międzynarodowe Zawody Robotów XChallenge w Rzeszowie oraz RobON w Krośnie. Cały czas odczarowujemy zawody techniczne, podkreślając, że są to profesje przyszłości. Nie mniej ważne są działania dotyczące edukacji podstawowej, dlatego wspieramy Filię Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle.
Motto firmy „Think future” dotyczy zresztą naszych wszystkich działań. Filozofia inwestowania w rozwój pracownika oraz balansu pomiędzy pracą a odpoczynkiem owocuje zaangażowaniem załogi i spektakularnymi efektami.