Firma Fakro powstała w 1991 r. i bardzo szybko z przedsiębiorstwa rodzinnego przekształciła się w międzynarodową korporację. W skład grupy Fakro, zatrudniającej ponad 4200 osób, wchodzi 12 spółek produkcyjnych oraz 16 dystrybucyjnych w Europie, Ameryce i Azji. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w projektowaniu i produkcji okien dachowych drewnianych i aluminiowo-tworzywowych o różnych konstrukcjach i sposobach otwierania, okien do dachów płaskich, okien pionowych Innoview, schodów strychowych i akcesoriów. Produkty firmy można znaleźć w ponad 50 krajach. Działalność Fakro została doceniona takimi prestiżowymi tytułami i nagrodami, jak Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP, godło promocyjne „Teraz Polska”, Orzeł Polskiej Gospodarki, Wybitny Polski Eksporter, TopBuilder oraz złote medale Grupy MTP. Firma jest także laureatem nagród i wyróżnień w konkursach dla pracodawców, na przykład „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”, Pracodawca Jutra, Firma Rodzinna, Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca.
W 1999 r. została podjęta decyzja o współpracy ze szkołami budowlanymi i uczelniami. Zaczęto wówczas prowadzić szkolenia, publikować materiały dydaktyczne oraz realizować wizyty zawodoznawcze w głównej siedzibie firmy w Nowym Sączu. Realizowane przez Fakro przedsięwzięcia przyczyniają się do promocji kształcenia zawodowego i przede wszystkim zwiększenia jego efektywności. W ofercie edukacyjnej znajdują się prowadzone przez ekspertów firmy programy szkoleniowe zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Przedsiębiorstwo współpracuje z ponad 80 szkołami, m.in. z Nowego Sącza, Bobowej, Bytomia, Gliwic, Olsztyna, Białegostoku, Poznania, Zielonej Góry, Gdańska, Elbląga, Grudziądza, Sosnowca i Częstochowy. Realizuje projekty klas patronackich, kształcąc w zawodach dekarz i technik automatyk. Uczestniczy też w Akademii Budowlanej, Turnieju Budowlanym Złota Kielnia, Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych oraz konkursie „Buduj z pasją”. Wspiera również takie inicjatywy, jak ogólnopolska kampania Dobry Montaż, w której trakcie promowany jest zawód montera stolarki budowlanej, Mistrzostwa Polski Młodych Dekarzy czy Światowe Mistrzostwa Młodych Dekarzy. Uczniowie mogą ponadto zdobyć podstawową wiedzę z ekonomii, zapoznając się z działalnością Fundacji Pomyśl o Przyszłości. Profesjonalizm przedsiębiorstwa i wysokie standardy działania w kształceniu zawodowym zostały docenione m.in. przez kapitułę konkursu Inspirator Kariery.
Fakro efektywnie współpracuje z uczelniami, na przykład umożliwia studentom kierunków budownictwo i architektura odbycie praktyk, staży i szkoleń oraz uczestniczy w konferencjach naukowych i projektach kół naukowych. Realizuje także program „Ambasador marki Fakro – student”. Za wspieranie studentów firma została wyróżniona przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu statuetką „Pro-Student”.
Oferta szkoleniowa jest skierowana również do specjalistów. Fakro to pierwsza w Polsce firma szkoląca swoich partnerów według wytycznych przygotowanych przez Międzynarodową Federację Dekarzy IFD. Kolejną innowacyjną propozycją jest projekt platformy e-learningowej – Akademia Fakro.