Anwis, producent systemów osłon okiennych, i Zespół Szkół Ekonomicznych we Włocławku podpisali w marcu 2022 r. umowę o współpracy, dzięki której uczniowie będą mogli kształcić się w nowym roku szkolnym w zawodzie technik logistyk. Inicjatywy przedsiębiorstwa skierowane są również do studentów kierunków technicznych. Od wielu lat Anwis współpracuje z Państwową Uczelnią Zawodową we Włocławku, a od kwietnia 2022 r. – z Kujawską Szkołą Wyższą.
Firma Anwis sp. z o.o. powstała we Włocławku w 1979 r. Od 2019 r. należy do Grupy Warema, światowego lidera produkcji innowacyjnych technik osłonowych. Anwis specjalizuje się w projektowaniu i produkcji żaluzji plisowanych, aluminiowych i drewnianych, verticali, rolet materiałowych, rolet rzymskich, zasłon, paneli japońskich, żaluzji fasadowych, rolet zewnętrznych i moskitier. To także producent wielu detali do osłon okiennych wykonanych z tworzyw sztucznych, aluminium, stali i drewna. Co roku dostarcza 700 tys. produktów klientom w ponad 40 krajach.
Przedsiębiorstwo zostało docenione takimi prestiżowymi tytułami, wyróżnieniami i nagrodami, jak: jak: Dobra Marka, Dobry Wzór, Diamentowa Jakość Roku, Srebrna Budowlana Marka Roku, Lider Polskiego Biznesu, Lider Marki, Polski Sukces czy Przedsiębiorstwo Fair Play. Jest również laureatem rankingów Diamenty Forbesa i Gazele Biznesu.
Dynamiczny rozwój, nowe miejsca pracy
Ze względu na rosnącą liczbę zamówień przedsiębiorstwo rozpoczęło budowę kolejnych biur oraz hal produkcyjnych i magazynowych w Brzeskiej Strefie Gospodarczej oraz we Włocławku. Równocześnie zaczęto zwiększać zatrudnienie. Zespół Anwis liczy już ponad 700 pracowników, a do współpracy zapraszane są kolejne osoby.
– Pracujemy w czterech działach produkcyjnych, dwóch magazynach, dwóch pionach sprzedaży oraz w różnorodnych zespołach wspierających. Każdy z tych działów sukcesywnie rozwijamy. Poszukujemy osób z doświadczeniem w analizie i kontrolingu finansowym, menedżerów z doświadczeniem w planowaniu produkcji, ekspertów do działu badań i rozwoju oraz specjalizujących się we wprowadzaniu produktów na rynek, a także liderów z doświadczeniem w obszarze zaopatrzenia. Ważne są dla nas takie kompetencje, jak motywacja do rozwoju, otwartość na zmiany, elastyczność w działaniu, konsekwencja w dążeniu do celu, pozytywne nastawienie i dostrzeganie możliwości długofalowego rozwoju – mówi Izabela Krzeszewska-Rykowska, dyrektor ds. zasobów ludzkich w firmie Anwis.
A
Przedsiębiorstwo oferuje pracownikom stabilne zatrudnienie oraz wiele korzyści pozapłacowych – m.in. prywatną opiekę medyczną oraz kartę Multisport. Zapewnia także różne formy podnoszenia kwalifikacji oraz stawia na różnorodność w zatrudnieniu i przyjazną atmosferę.
– Anwis daje możliwość awansu zgodnie z wytyczoną ścieżką kariery. W tym celu prowadzimy systematyczne szkolenia podnoszące kompetencje naszego zespołu. Współdziałamy też z uczelniami oraz prowadzimy programy stażowe, które dają możliwość późniejszego zatrudnienia. Aktywizujemy zawodowo również osoby z niepełnosprawnością. Istotnym punktem naszych działań jest program poleceń pracowniczych – osoby zatrudnione w Anwis mogą zgłaszać kandydatów do objęcia stanowiska, na które w danym momencie prowadzimy rekrutację. W różnorodności jest siła, dlatego tworzymy zespół, w którym każdy znajdzie miejsce dla siebie. Dążymy też do tego, aby nasi pracownicy byli traktowani podmiotowo i cenieni jako jednostki. Wspólnie dbamy o rodzinną atmosferę opartą na szacunku i współpracy – podkreśla Izabela Krzeszewska-Rykowska.
Działania z zakresu employer brandingu stosowane przez Anwis znalazły potwierdzenie w organizowanym przez firmę Antal rankingu Najbardziej Pożądany Pracodawca 2021, którego podstawę stanowią wskaźniki HR oraz opinie pracowników. Przedsiębiorstwo jest laureatem rankingu w dwóch kategoriach: Lider Rekrutacji oraz Lider Employer Brandingu. Doceniły je również m.in. kapituła Programu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności, przyznając w latach 2022 i 2023 tytuł Dobry Pracodawca, oraz redakcja „Strefy Gospodarki”, która uhonorowała Anwis tytułem Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR 2023.
– To dla nas znaczące wyróżnienia i motywacja. Wielu pracodawców coraz częściej sygnalizuje problemy z pozyskaniem pracowników. Wierzymy, że te nagrody zachęcą kandydatów do dołączenia do naszego zespołu – mówi Izabela Krzeszewska‑Rykowska.
Klasa patronacka Anwis
Ważnym elementem programu employer brandingowego firmy Anwis jest wsparcie edukacji młodzieży. W tym celu nawiązano współpracę m.in. z Zespołem Szkół Ekonomicznych we Włocławku. W ramach umowy zawartej 8 marca 2022 r. została utworzona w nowym roku szkolnym klasa patronacka o profilu technik logistyk.
– Podjęliśmy współpracę z Zespołem Szkół Ekonomicznych we Włocławku, ponieważ dzięki temu będziemy mieli realny wpływ na jakość kształcenia potencjalnych pracowników. Nasze sugestie dotyczące oferty edukacyjnej zwiększą szansę na pozyskanie dobrze przygotowanych techników logistyków – wyjaśnia Izabela Krzeszewska-Rykowska. – Uczniowie, którzy odbywają praktyki zawodowe w naszej firmie, poznają procesy produkcyjne, nowe technologie, nasze produkty i niezbędne do ich wytworzenia surowce, a także kulturę organizacji. W trakcie praktyk nabywają umiejętności przydatne na rynku pracy i przygotowują się do podjęcia zatrudnienia – dodaje.
Uczniowie klasy patronackiej mogą zweryfikować swoje oczekiwania i zainteresowania zawodowe pod okiem specjalistów.
– Dążymy do tego, aby pracownik miał pod opieką maksymalnie dwóch uczniów. W związku z tym, że mamy możliwość organizowania praktyk i staży w różnych działach, pozwala nam to na jednoczesne przyjęcie 12 praktykantów. Każdy uczeń otrzymuje stanowisko pracy wyposażone zgodnie z obowiązującymi standardami. Traktujemy praktykantów jak każdego nowego pracownika i pomagamy im wdrożyć się w nowe obowiązki. Uczestniczą w życiu firmy i zachodzących w niej procesach. Stawiamy również na postawę i kompetencje miękkie. Ważne są dla nas m.in. zaangażowanie i gotowość do ciągłego rozwoju. Przybliżamy uczniom także firmowe wartości, które zamykają się w słowach: klient, współpracownik, rzetelność, kreatywność i gospodarność – zaznacza Izabela Krzeszewska-Rykowska.
Oprócz praktycznej nauki zawodu umowa patronacka z Zespołem Szkół Ekonomicznych we Włocławku obejmuje organizację wizyt studyjnych, wycieczek przedmiotowych i konkursów oraz wiele innych działań.
– Bierzemy udział we wspólnych projektach, m.in. doradztwie zawodowym, targach edukacyjnych, dniach otwartych i innych eventach. W miarę możliwości udzielamy wsparcia technicznego i sprzętowego, obejmującego na przykład doposażenie pracowni lekcyjnych czy fundowanie nagród w konkursach organizowanych przez szkołę – mówi Izabela Krzeszewska-Rykowska.
Współpraca ze środowiskiem akademickim
Co roku kilkoro studentów może zdobyć w firmie wiedzę specjalistyczną oraz praktyczne umiejętności podczas praktyk, których program jest zgodny z kierunkiem kształcenia.
– Najdynamiczniej rozwija się nasza współpraca z Państwową Uczelnią Zawodową we Włocławku. Na przykład dzięki współfinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego projektowi „Program praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych” praktyki odbyło ośmiu studentów kierunków inżynieria zarządzania, mechanika i budowa maszyn, finanse i rachunkowość, administracja oraz informatyka. W trakcie sześciomiesięcznego programu nie tylko poszerzyli zdobyte w trakcie studiów umiejętności, ale też – dzięki udziałowi w rzeczywistych zadaniach zawodowych – zdobyli kolejne. W pracy ze studentami szczególną uwagę zwracamy na poznanie przez nich środowiska zawodowego, zasady etyki zawodowej oraz indywidualne podejście do uczestników praktyk zawodowych – podkreśla Izabela Krzeszewska-Rykowska.
Anwis jest też członkiem Rady Ekspertów przy Zakładzie Inżynierii Zarządzania Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku. Przedsiębiorstwo reprezentuje Izabela Krzeszewska-Rykowska.
– Rady Ekspertów Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku są społecznymi kolegiami doradczymi, które zajmują się jakością kształcenia, oceną procesów adaptacyjnych absolwentów, tworzeniem warunków do głębszego powiązania środowiska naukowego z pracodawcami. Podczas corocznych spotkań członkowie rady wymieniają się doświadczeniami zawodowymi w obszarach wspólnych dla pracowników naukowych i dydaktycznych oraz pracodawców – mówi Izabela Krzeszewska-Rykowska.
Możliwość zdobycia kompetencji zawodowych w firmie Anwis mają również studenci Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku. Porozumienie o współpracy zostało podpisane 8 kwietnia 2022 r.
– Uczelnia konsultuje z nami program studiów na kierunku logistyka, a także propozycje nowych specjalności. Z naszej strony zobowiązaliśmy się do organizacji praktyk i staży, przekazywania informacji o potrzebach kształcenia, zatrudniania absolwentów oraz współpracy w zakresie promocji oferty kierunków kształcenia uczelni – wyjaśnia Izabela Krzeszewska-Rykowska.
Anwis inspiruje uczniów szkół podstawowych
Przedsiębiorstwo realizuje również inicjatywy skierowane do uczniów przygotowujących się do podjęcia decyzji o wyborze szkoły i zawodu. Na przykład w trakcie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w 2021 r. firmę Anwis odwiedzili uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych w Bobrownikach i Śmiłowicach.
– Była to dla nas doskonała okazja do zaprezentowania uczniom naszej działalności, przedstawienia oczekiwań wobec pracowników, pokazania możliwości rozwoju zawodowego w firmie w ramach praktyk i staży, a także po zakończeniu nauki. Zachęcaliśmy uczniów do kształcenia się na kierunkach technicznych oraz nauki języków angielskiego i niemieckiego. Młodych ludzi najbardziej interesował proces produkcji oraz pakowanie wyrobów do wysyłki. O pracy każdego działu opowiadali kierownicy i mistrzowie – mówi Izabela Krzeszewska-Rykowska.
Joanna Żuchowicz-Kwiatkowska
kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Ekonomicznych we Włocławku
Zespół Szkół Ekonomicznych we Włocławku nieustannie dąży do powiązania kierunków nauczania ze strukturą rynku pracy. Szkoła go monitoruje i stara się przewidywać, jakie zawody będą potrzebne z wyprzedzeniem przynajmniej pięcioletnim, tj. takim, jaki jest cykl kształcenia.
Obserwowaliśmy dynamiczny rozwój włocławskiej firmy, która jest liderem w branży przesłon okiennych. Jej działania związane z rozbudową hal magazynowych, wdrażaniem nowych rozwiązań technologicznych, poszerzaniem oferty produktowej oraz ekspansją na nowe rynki miały wpływ na podjęcie decyzji o współpracy Zespołu Szkół Ekonomicznych we Włocławku z przedsiębiorstwem. Nie bez znaczenia było pozytywne nastawienie zarządu firmy Anwis, który dostrzegł możliwość współpracy na rzecz rozwoju i popularyzacji kształcenia zawodowego dostosowanego do potrzeb pracodawcy, lokalnego rynku pracy oraz innowacyjnej gospodarki. Przedsiębiorstwo objęło opieką oddział w szkole o profilu zgodnym z jego działalnością, a oczekiwania patrona są uwzględnione przy realizacji programu nauczania w tej klasie.
Kształcenie dualne przyszłych specjalistów z konkretnymi kwalifikacjami daje wymierne korzyści. Młodzież zyskuje możliwość odbycia praktyk i staży zawodowych oraz uczestniczenia w wizytach studyjnych. Uczy się zawodu pod okiem doświadczonych pracowników w siedzibie dużego przedsiębiorstwa. Zdobywa też niezbędne doświadczenie i ma wsparcie teoretyczne w zakresie nauki zawodu, pozwalające odnaleźć się na rynku pracy po ukończeniu edukacji. Pracodawca zyskuje natomiast wykształconych, dobrze przygotowanych pracowników, którzy mają konkretne umiejętności.
Anna Świdurska