Zestaw MiniLAB 100 to seria samodzielnych modułów, z których można zbudować minilinię produkcyjną. Poszczególne stacje odzwierciedlają podstawowe moduły funkcjonalne występujące w przemyśle: transport, magazynowanie, manipulację i obróbkę.
Zestaw przeznaczony jest do szkoleń z zakresu montażu, eksploatacji i programowania urządzeń mechatronicznych. MiniLAB pozwala na dowolne zestawienie modułów i kreatywne budowanie ciągów technologicznych. Jego otwartość umożliwia dodawanie do zestawu własnych rozwiązań – na przykład wykonanych metodą druku 3D – lub dokupienie kolejnych modułów czy podzespołów.
Każdy moduł MiniLAB można wysterować za pomocą dowolnego sterownika PLC lub wirtualnego sterownika, będącego częścią oprogramowania RobLAB. W programie tym każdy moduł ma swojego wirtualnego bliźniaka, tj. model 3D pozwalający na sterowanie jego pracą za pomocą wirtualnego lub rzeczywistego sterownika.
Komunikacja między MiniLAB a oprogramowaniem możliwa jest dzięki zastosowaniu interfejsu elektronicznego MixPort. W wersji podstawowej można manipulować trzema obiektami: pojemnikiem, pokrywką i znacznikiem. Obiekty mogą być modyfikowane, dodawane kolejne lub wymieniane, na przykład znacznik na czujnik RFID.
Magazynowanie
Wśród modułów MiniLAB znaleźć można magazyny bierne, magazyny grawitacyjne skonfigurowane do przechowywania różnych podzespołów oraz magazyn wysokiego składowania, przeznaczony do deponowania produktów.
Magazyn bierny to równia pochyła zakończona polem odkładczym. Elementy pobierane są z dolnego pola, a siła grawitacji zapewnia przesunięcie zgromadzonych elementów i uzupełnienie pola odkładczego. Istnieje możliwość zamontowania czujnika obecności na równi pochyłej czy przy polu odkładczym.
Magazyn grawitacyjny w wersji podstawowej dostosowany jest do przechowywania i wydawania podstawowych obiektów: pojemnika, pokrywki i znacznika. Magazyn pokrywek i korpusów przechowuje elementy okrągłe o różnej wysokości i średnicy 40 mm. Wysokość detalu regulowana jest słupkami dystansowymi. Magazyn znaczników przechowuje detale o średnicy 25 mm i grubości 1,3-1,5 mm. Znaczniki wykonane są z dwukolorowej płyty grawerskiej. Mogą być znakowane w procesie frezowania lub wypalania laserowego. Istnieje możliwość zamówienia innego magazynu i obiektów manipulacji.
Do obsługi magazynu wystarczy jeden siłownik, którym wydawany jest element najniżej położony w stosie. Jednak ze względu na przygotowane zestawy ćwiczeń i przykładowe programy sterowania na sterownik PLC stanowisko magazynu grawitacyjnego, dla urozmaicenia, wyposażone jest w trzy siłowniki. Jeden wysuwający elementy z magazynu, drugi – symulujący prasę, wiertarkę, podajnik kleju czy sondę pomiarową oraz trzeci – przemieszczający wysunięty już element w drugiej osi po płaszczyźnie stolika na drugie pole (na przykład odkładcze), podajnik lub równię pochyłą.
Zaawansowany magazyn grawitacyjny to zestawienie dwóch magazynów – korpusów i pokrywek. Takie stanowisko umożliwi zmontowanie zestawu korpus plus pokrywka. Pojemnik z pierwszego magazynu zostaje pobrany i przemieszczony do miejsca, gdzie z magazynu pokrywek wysuwana jest pokrywa i następuje zamknięcie. W pozycji, w której następuje proces złożenia, zamontowano dodatkowy siłownik, dociskający pokrywkę do pojemnika. Następnie zmontowany zespół jest przesuwany na pole odkładcze lub podajnik kolejnego stanowiska.
Podajnik liniowy
Podobnie jak w przypadku innych modułów również podajnik może być modyfikowany. Produkt występuje w długościach: 320, 450, 600 mm. W zależności od wybranej długości dostarczana jest odpowiednia profilowana płyta aluminiowa. W wersji podstawowej podajnik ma dwa czujniki optyczne – na wejściu i wyjściu. Na wejściu przewidziany jest dodatkowo czujnik indukcyjny. Podajnik posiada dwa separatory zrzucające detale na równie pochyłe.
Do podajnika można dostawić siłownik symulujący prasę, wiertarkę, podajnik kleju, sondę pomiarową. W wersji podstawowej podajnik niezależnie od długości służy do przemieszczania detali o średnicy 40 mm. Istnieje możliwość połączenia dwóch podajników równolegle – wówczas można transportować elementy o szerokości 80 mm, na przykład model europalety (o wymiarach 120 × 80 mm), który również można znaleźć w ofercie. Podajniki można wyposażyć w inne czujniki i separatory. Taśmy podajnika napędzane są silnikiem DC lub krokowym. W wersji podstawowej sterowanie silnikiem DC odbywa się za pomocą dwóch przekaźników. Istnieje możliwość dostarczenia układu elektronicznego (do regulacji prędkości taśmociągu sygnałem analogowym) lub enkodera.
Stolik obrotowy
Czasami w gniazdach produkcyjnych centralnym elementem jest stolik obrotowy. Wówczas transport liniowy zamieniany jest na kątową zmianę położenia. Stolik może być napędzany silnikami DC, serwonapędem lub silnikiem krokowym. Można też wybrać dwie tarcze robocze: małą – z 4 gniazdami co 90° – oraz dużą, z 6 lub 8 gniazdami. W podstawie stolika znajdują się czujniki optyczne tworzące wraz z tarczą enkoder, przekazujący informacje o położeniu kątowym tarczy.
Manipulatory
W ofercie występują manipulatory 2- i 3-osiowe z napędem pneumatycznym oraz nad- lub podciśnieniowym układem chwytania detalu. W manipulatorach w miejscu napędów pneumatycznych mogą być zastosowane napędy elektryczne. Proces magazynowania i manipulacji realizowany jest w module magazynu wysokiego składowania. Przemieszczanie obiektów realizowane jest manipulatorem kartezjańskim, w którym ruch w osiach X i Z napędzany jest silnikami krokowymi, zaś do przemieszczania w osi Y służy napęd pneumatyczny. Ten sam magazyn może być dostarczony jako magazyn powierzchniowy – wówczas napędy elektryczne realizują ruch w osiach X i Y, a napęd pneumatyczny w osi Z.
Proces manipulacji możemy również przeprowadzić wykorzystując ramiona robotów. Moduły MiniLAB współpracują z robotami firmy Dobot. W zależności od zapotrzebowania linię można skonfigurować z robotami Dobot Magician, MG400, SCARA M1 czy 6-osiowym robotem dydaktycznym E6. W przypadku wykorzystania robotów moduły MiniLAB można wysterować ze sterownika PLC i po zakończonym procesie wysłać sygnał sterujący do kontrolera robota lub cały moduł MiniLAB wysterować bezpośrednio z kontrolera robota.
Więcej informacji, zdjęcia i filmy przedstawiające pracę modułów MiniLAB znajdziesz na: www.sklep.mechatronik.pl. Zapraszamy!