Szanowni Państwo,

w czerwcu minęły dwa lata od rozpoczęcia prac nad pierwszym numerem „My Zawodowcy”.  Przygotowując każde z siedmiu wydań, miałam zaszczyt współpracować z osobami z pasją. Dyrektorom szkół, nauczycielom, pracodawcom, uczniom, studentom i autorom w imieniu redakcji serdecznie dziękuję za współpracę przy realizacji misji i celów czasopisma. Nawiązując do jednego z nich, czyli promowania współpracy szkół i pracodawców, chcę podkreślić, że jest mi niezmiernie miło, iż zaproszenie od redakcji przyjmują przedsiębiorstwa znajdujące się w awangardzie firm kojarzonych z rozwojem edukacji zawodowej. Logotyp „To przedsiębiorstwo kształci zawodowców” został zaprojektowany właśnie z myślą o nich. Artykuły będące efektem tej współpracy są publikowane zarówno w dziale „Edukacja z praktyką”, jak i na stronie myzawodowcy.pl. Tym razem inspirują: Fabud WKB, Lumag, Warsaw Marriott Hotel oraz pracodawcy współpracujący z Technikum Kolejowym w Bydgoszczy.

Zawodowców kształci również ok. 23,5 tys. pracodawców-rzemieślników.  Stąd pomysł, aby raport specjalny poświęcić rzemiosłu – pionierowi kształcenia dualnego w Polsce. Raport wyjaśnia, na czym polega nauka zawodu w rzemiośle.  Przedstawia też propozycje usprawnienia systemu edukacji zawodowej, w tym wypracowane podczas I Forum Szkół Rzemiosła.

Zapraszam również do zapoznania się z dobrymi praktykami z Gorzowa Wlkp., Krosna i Płocka – poznają Państwo przepis na efektywne targi edukacyjne, dowiedzą się, jaką rolę odgrywa „Event młodych przedsiębiorców” w promocji szkolnictwa branżowego, oraz uzyskają odpowiedź na pytanie, jak kształcić zawodowo osoby mające specjalne potrzeby edukacyjne.

Nie ulega wątpliwości, że multimedia stały się nieodłącznym elementem nauczania i uczenia się. Jednocześnie duże znaczenie w rozwoju gospodarczym przypisuje się kształceniu w zakresie przedsiębiorczości, w szczególności w szkołach kształcących w zawodach. Dlatego polecam artykuł poświęcony branżowym symulacjom biznesowym, które do praktyki szkolnej wprowadziła firma Revas, zwycięzca w konkursie StartUp Europe Awards 2017 – Poland w kategorii EdTech. Narzędzie jest dostępne dla ośmiu branż, np. transportowej, budowlanej i gastronomicznej.

W numerze znajdą Państwo również wypowiedzi przedstawicieli firmy doradztwa personalnego Hays Poland („Dobry start w zawodową przyszłość”, „Kobiety na rynku pracy”) oraz przedsiębiorstw zaangażowanych w przygotowanie artykułu z cyklu „Zawodowiec poszukiwany” – tym razem promujemy kształcenie w zawodzie elektromechanik. Ponadto ponownie zwracamy uwagę na konieczność zwiększenia odpowiedzialności w procesie doradztwa edukacyjno-zawodowego.

Serdecznie zapraszam do lektury oraz dalszej współpracy.

 

 

Anna Świdurska – redaktor naczelna

a.swidurska@myzawodowcy.pl

 

 

Wnioski i rekomendacje ekspertów