Perfopol, krajowy lider w produkcji blach perforowanych, dwa lata temu objął patronat nad klasą o profilu operator obrabiarek skrawających w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach. Staże i praktyki organizuje również dla uczniów innych szkół technicznych oraz studentów Politechniki Świętokrzyskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej. Firma daje szansę na naukę zawodu, a później na stabilną i rozwijającą pracę.
Spółka powstała w Starachowicach w 1990 r. Specjalizuje się w produkcji blach perforowanych, siatek i konstrukcji stalowych. Wytwarzana przez nią blacha ma uniwersalne zastosowanie – może np. służyć jako dźwiękochłonna obudowa hal przemysłowych, element zacieniający czy wiatrochron. Jest też niezbędną częścią systemu wentylacji. Dlatego wyroby Perfopolu wykorzystuje się w wielu branżach, m.in. w budownictwie, motoryzacji, górnictwie i rolnictwie.
Elementy wyprodukowane w starachowickiej fabryce znajdziemy na wielu rozpoznawalnych w całej Polsce inwestycjach. Siatki z Perfopolu zdobią elewację Ergo Areny w Gdańsku i biurowiec GreenWings w Warszawie. W Starachowicach powstały też: podwieszany sufit warszawskiego Dworca Centralnego, siedzenia i elementy zadaszenia stadionu Cracovii oraz metalowe meble terminalu Lotniska Chopina. Produkty spółki trafiają także do odbiorców w całej Europie.
Szansa na zdobycie atrakcyjnego zawodu
Firma od początku stawia na zaawansowane technologicznie rozwiązania i rozwój. Znajduje to potwierdzenie m.in. w certyfikatach oraz takich wyróżnieniach biznesowych, jak tytuły Solidna Firma czy Gazela Biznesu.
– Jesteśmy niemal samowystarczalni. Potrafimy budować urządzenia do produkcji naszych wyrobów. Systematycznie wzrastające zapotrzebowanie na nasze produkty sprawia, że wprowadzamy coraz bardziej zautomatyzowane procesy technologiczne – mówi Krzysztof Chaja, prezes Perfopolu.
Mimo postępującej automatyzacji o sukcesie starachowickiego przedsiębiorstwa wciąż w największym stopniu decydują ludzie. Perfopol jest jednym z największych pracodawców w powiecie starachowickim. Zatrudnia już 210 osób. Około 30 proc. załogi to osoby niepełnosprawne. Przedsiębiorstwo, podobnie jak inne firmy z branży, wciąż poszukuje kolejnych pracowników.
– Potrzebujemy przede wszystkim operatorów maszyn sterowanych numerycznie do obróbki skrawaniem i obróbki plastycznej, operatorów konwencjonalnych maszyn do obróbki skrawaniem i obróbki plastycznej, operatorów laserów, ślusarzy remontowych i narzędziowych oraz spawaczy – wymienia Krzysztof Chaja.
Dlatego spółka zaangażowała się w kształcenie uczniów i studentów. W roku szkolnym 2016/2017 nawiązała współpracę z Zespołem Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach. Wybór szkoły nie był przypadkowy – prezes Perfopolu ma ściśle określone oczekiwania dotyczące kształcenia zawodowego: – Dzięki niemu młodzież powinna zyskać odpowiednie, opisane w podstawach programowych kompetencje zawodowe, a także kompetencje personalne i społeczne niezbędne do zdobywania i podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Ponadto kierunki nauczania należy dostosowywać do wymogów rynku pracy. Szkoła natomiast musi kształtować u uczniów postawy przedsiębiorczości, oferować różne możliwości kształcenia, np. dodatkowe uprawnienia i certyfikaty, ułatwiać młodym ludziom wejście na rynek pracy i uczestniczenie w nim w trakcie kształcenia zawodowego, solidnie przygotowywać do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, promować ich umiejętności zawodowe oraz analizować oferty pracy dla absolwentów i wyciągać wnioski z analizy ich losów.
Firma objęła patronat nad klasami o profilu operator obrabiarek skrawających.
– Zainteresowanie nauką tego zawodu jest duże. Dotyczy ono głównie obróbki skrawaniem na maszynach CNC – ocenia Krzysztof Chaja. – Podstawowe wyroby, czyli blachy perforowane oraz siatki, są wykorzystywane w większości branż metalowych. Dlatego przypuszczamy, że zapotrzebowanie na nie wciąż będzie duże. Nauka w naszej klasie patronackiej jest więc szansą na zdobycie atrakcyjnego zawodu oraz satysfakcjonującej i stabilnej pracy – dodaje.
Szkoła to dopiero początek
Firma ma już trzy klasy patronackie. W pierwszym roku uczniowie uczą się zawodu w Centrum Kształcenia Praktycznego w Starachowicach. Od drugiej klasy, jako młodociani pracownicy, w wymiarze 2-3 dni w tygodniu po 6-8 godzin dziennie (zależnie od roku nauki) uczą się w firmie. Zajęcia praktyczne w przedsiębiorstwie odbywają się też w czasie ferii zimowych i wakacji letnich.
– Uczymy tych młodych ludzi m.in. czytania dokumentacji technicznej, dobierania optymalnych dla konkretnego materiału parametrów obróbki skrawaniem i modelowania elementów z różnych metali na obrabiarkach sterowanych numerycznie. Spoczywa na nas spora odpowiedzialność, ponieważ jest to pierwsza praca tych uczniów – podkreśla Krzysztof Chaja.
Łączenie teorii ze szkoły z praktyczną nauką zawodu w firmie stosującej najnowsze rozwiązania znacząco zwiększa zaangażowanie uczniów w naukę.
– Nauka i praca w firmie Perfopol dają uczniom możliwość poznania budowy i konstrukcji maszyn oraz najnowszych technologii wytwarzania części. Realizują konkretne zadania, widzą efekt swojej pracy, a to sprawia im satysfakcję. Uczą się także punktualności i sumienności. W rezultacie absolwenci klasy patronackiej mają bardzo duże szanse na podjęcie pracy w wyuczonym zawodzie – mówi Paweł Brzozowski, kierownik szkolenia praktycznego w ZSZ nr 3 w Starachowicach.
Przedstawiciele spółki starają się jednak elastycznie podchodzić do młodych ludzi i ich zainteresowań. Absolwenci klas patronackich, pracując w firmie, nadal będą mogli się kształcić. Nowych umiejętności nauczą ich pracownicy Perfopolu – przedstawiciele niemal 50 zawodów.
– Często ktoś przychodzi do nas jako specjalista obróbki skrawaniem, ale po pewnym czasie dostrzega inne możliwości. Nasi pracownicy zdobywają wiele dodatkowych umiejętności – mówi Krzysztof Chaja.
Spółka włącza się również w kształcenie studentów, współpracując z Politechniką Świętokrzyską i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
– Umożliwiamy studentom realizację praktyk oraz staży. Oferujemy pomoc tematyczną w przygotowaniu prac dyplomowych. Pokrywamy koszty nauki – mówi Paweł Przygoda, dyrektor zarządzający PPUH Perfopol. – Współpracujemy też z uczelniami w prowadzeniu badań i analiz – dodaje.
– Moja relacja z tą spółką może być wzorem współpracy uczelni z przemysłem. W Perfopolu powstały prototypy moich generatorów do elektrowni wiatrowych o mocach 3 kW i 15 kW. Przedsiębiorstwo umożliwiło mi badanie małych elektrowni wiatrowych o pionowej i poziomej osi obrotu na dachu swojego budynku, angażując do tych celów swoich pracowników i sprzęt. W firmie zbudowano także elementy silnika wentylatora i hydrogeneratora – produktów wyróżnionych w dwóch kolejnych konkursach Polski Produkt Przyszłości w 2016 i 2017 r. Dzięki wysokim kwalifikacjom i uprzejmości pracowników Perfopolu powstała także seria bezszczotkowych silników nagrodzona medalem na Międzynarodowych Targach STOM-ROBOTICS. Przy realizacji swoich nowych pomysłów zawsze mogę liczyć na życzliwą współpracę z pracownikami spółki – podkreśla dr hab. inż. Zbigniew Goryca, prof. PŚK.
Andrzej Rembowski