Producent powierzchni dekoracyjnych od lat współpracuje ze szkołami i uczelniami, wspierając kształcenie poligrafów i projektantów. W poprzednim numerze magazynu „My Zawodowcy” opublikowany został artykuł, w którym zwrócono uwagę na to, jak korzystne dla studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz poznańskiej School of Form jest zaangażowanie firmy Schattdecor w edukację. Możliwość poznania najnowocześniejszych technologii i technik drukarskich mają również uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu.
Jak wyglądałby świat i otaczająca nas rzeczywistość bez kolorów? Jak czulibyśmy się w szarym mieście, nosząc poszarzałe ubrania, czytając tylko czarno-białe gazety i spoglądając na nudne meble w naszych mieszkaniach? To dzięki drukowi dekorujemy świat, nadajemy mu charakter. Bez druku nie byłoby też wymiany informacji, rozwoju rynku odzieżowego, opakowaniowego czy meblarskiego.
Kto dba o odpowiednią jakość druku – drukarnia, grafik, drukarz? Wszystkie te podmioty! A my podejmujemy wyzwanie, którym jest przekazanie wiedzy przez profesjonalistów przyszłemu pokoleniu poligrafów. 

Schattdecor – kreator wnętrz
Schattdecor to drukarnia papierów dekoracyjnych i folii finisz (wykorzystywanych m.in. do oklejania mebli) oraz producent filmów melaminowych (impregnowanych papierów dekoracyjnych). Centrala firmy znajduje się w Niemczech, a 17 zakładów produkcyjnych działa na całym świecie. W Polsce firma ma odziały w Tarnowie Podgórnym oraz w Głuchołazach.
Grupa jest liderem branży, a jej wyroby znajdują zastosowanie w produkcji wszelkiego rodzaju powierzchni meblowych, paneli podłogowych, paneli ściennych, drzwi i innych elementów wyposażenia wnętrz. Wzory w Schattdecor drukowane są głównie metodą wklęsłodruku* i stanowią reprodukcje struktur drewnianych, kamiennych, ceramicznych, tekstylnych, a także metalowych. Tworzymy również tzw. wzory fantazyjne. Efekty kreatywnej pracy naszych pracowników kształtują otoczenie, wprowadzając do mieszkań i miejsc pracy najlepsze wzornictwo oraz koloryt.
Nasza praca polega m.in. na śledzeniu i wyznaczaniu trendów. Główną tendencją w branży meblarskiej jest teraz dążenie do naturalności. W dekorach drewnopodobnych (reprodukcje dębów, orzechów, sosen itd.) podkreśla się elementy struktury, takie jak sęki, spękania, zarysowania, efekty działania szkodników, niedoskonałości w obróbce drewna oraz efekt działania czasu. Oprócz wrażeń optycznych istotne są wrażenia dotykowe, np. w postaci delikatnie ryflowanej struktury. Trendem jest też dążenie do indywidualizacji wnętrz. Spełnianie oczekiwań klientów jest możliwe dzięki dostępności nowych technologii, np. zadruku z efektem 3D czy z efektem synchroniczności.
Schattdecor – edukator młodych poligrafów
W 2009 r. firma Schattdecor rozpoczęła współpracę z Zespołem Szkół Zawodowych nr 6 w Poznaniu. W jego skład wchodzą Technikum Poligraficzno-Administracyjne oraz Branżowa Szkoła I stopnia nr 7, które kształcą m.in. w zawodach technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik procesów drukowania, technik procesów introligatorskich, drukarz i operator procesów introligatorskich.
Odpowiadam za koordynację tej współpracy. Jako absolwent ZSZ nr 6 w Poznaniu przekonałem się, że edukacja szkolna musi być w większym zakresie uzupełnianawiedzą praktyczną. Warto podkreślić, że jeśli chodzi o druk w technologii wklęsłodrukowej, w Polsce brakuje nawet informacji podręcznikowych. Zaproponowałem więc organizowanie cyklicznych spotkań poligrafów z naszej firmy z młodzieżą. Odwiedzający nasz zakład uczniowie mają kontakt z profesjonalistami z działów przygotowania produkcji, produkcji, jakości, personalnego czy designu. Spotkania składają się z trzech etapów. Najpierw zapoznajemy młodzież z historią, filozofią i misją przedsiębiorstwa. Następnie omawiamy proces zadruku metodą wklęsłodruku. Potem odwiedzamy dział produkcji, gdzie młodzi adepci drukarstwa mogą zobaczyć, jak funkcjonuje drukarnia, przyjrzeć się pracy starszych kolegów i zadawać im pytania. Dzięki temu dowiadują się, jak będzie wyglądać miejsce ich pracy i jaki będzie mieć ona charakter.
Inną inicjatywą było zorganizowanie w 2016 r. przez Schattdecor konkursu dla uczniów ZSZ nr 6. Dla najlepszych ufundowaliśmy wyjazd na targi DRUPA w Dusseldorfie. Dwoje uczniów wraz z nauczycielem dr Renatą Drajer-Jurgiel i opiekunem z naszej firmy uczestniczyło w najważniejszej imprezie targowej przemysłu poligraficznego.
W ramach współpracy firmy Schattdecor z Technikum Poligraficzno-Administracyjnym zostałem też poproszony o prowadzenie zajęć z przedmiotu maszyny i urządzenia poligraficzne. Jako nauczyciel  wiedziałem, jak istotne jest omawianie materiału szkolnego poparte rekwizytami i wiedzą praktyczną. Na lekcjach przeprowadzam więc doświadczenia mające na celu rozpoznawanie produktów poligraficznych oraz procesów, które były wykorzystane do wytworzenia danego wyrobu drukarskiego. Warsztaty uświadamiają uczniom, jak duży zakres wiedzy musi mieć drukarz, by poprawnie zrealizować zamówienie klienta.
Te działania pokazują, że współpraca Schattdecor z ZSZ nr 6 ma charakter synergiczny. Młodzież poznaje przyszłe środowisko pracy i zdobywa wartościową wiedzę, a zakład może zaprezentować się jako atrakcyjny pracodawca.

Jesteśmy firmą odpowiedzialną społecznie, która – realizując projekty edukacyjne –umożliwia młodym ludziom wejście na rynek pracy w branży poligraficznej. Dobrym przykładem może być uczeń, który w tym roku ukończył Branżową Szkołę I stopnia nr 7. Odwiedzając nasz zakład produkcyjny w 2016 r., zapamiętał Schattdecor jako przedsiębiorstwo, w którym chciałby pracować. Marzenie, połączone z fachową wiedzą, umożliwiło mu rozpoczęcie pracy w dziale produkcji jako pomocnik drukarza. 
Bartłomiej Konieczny

 

* Druk wklęsły (druk wgłębny; rotograwura) – jeden z trzech podstawowych sposobów druku (obok płaskiego i wypukłego), stosowany zarówno w grafice warsztatowej, jak i poligrafii. Polega na tym, że miejsca drukujące są położone poniżej miejsc niedrukujących. Farba drukowa pokrywa najpierw całą formę drukową (cylinder drukarski), po czym z miejsc niedrukujących jest zabierana raklem, a następnie farba pozostawiona w zagłębieniach jest przenoszona na podłoże drukowe.