ALEKSANDER GÓRNISIEWICZ
OPERATOR INSTALACJI RAFINERYJNYCH
GRUPA LOTOS

Jak zaczęła się twoja przygoda z LOTOSEM?

O możliwości podjęcia pracy w tej firmie dowiedziałem się podczas nauki w szkole średniej w Gdańsku na kierunku związanym z technologią chemiczną. LOTOS wspierał finansowo moją szkołę. Specjalistki HR zapoznały nas z ofertami pracy. Dzięki temu, spośród firm oferujących pracę w moim zawodzie, LOTOS był mi najbardziej znany.

Dlaczego wybrałeś stanowisko operatora instalacji? Na czym polega ta praca?

Po przejrzeniu ofert pracy stwierdziłem, że to stanowisko będzie najbardziej związane z moim wykształceniem oraz, że spełniam podstawowe wymagania. Oprócz tego bardzo spodobała mi się specyfika pracy i myśl, że będę miał bezpośredni udział w powstawaniu produktów, z których codziennie korzystają miliony ludzi. W dużym skrócie, moja praca polega na obsłudze aparatury oraz maszyn w potężnych instalacjach rafineryjnych. To też, a może przede wszystkim, ciągła nauka i bycie w pogotowiu na wypadek sytuacji awaryjnych.

Jak wyglądały pierwsze miesiące pracy?

Poświęca się je w całości na naukę pod okiem doświadczonych kolegów. W tym czasie poznawałem szczegółowo swoją pierwszą instalację, zagrożenia w miejscu pracy oraz obowiązki i zakres prac aparatowego. Po mniej więcej półrocznym okresie nauki wziąłem udział w szkoleniu stanowiskowym, a po zdaniu egzaminu przystąpiłem do nauki obsługi kolejnych elementów instalacji oraz do pracy i poszerzania wiedzy na stanowisku, na którym uzyskałem certyfikat zawodowy.

Co najbardziej podoba ci się w twojej codziennej pracy?

Najbardziej lubię to, że nie jest monotonna. Co prawda musimy wykonywać rutynowe czynności, takie jak obchody, ale jest to tylko część naszej pracy. Bardzo ważna jest ciągła nauka i odświeżanie przyswojonych już informacji, ponieważ mamy styczność z niebezpiecznymi substancjami i urządzeniami. Aparatowy musi doskonale wiedzieć, jak się zachować zarówno w sytuacjach codziennych, jak i awaryjnych. Bardzo cenię sobie też moich kolegów. To ludzie mający wiele pasji i zainteresowań, którzy w trudnych sytuacjach potrafią zachować profesjonalizm i pracować zespołowo.

Jakie masz dalsze plany zawodowe? Jakie perspektywy rozwoju ma operator?

Chcę się skupić na podnoszeniu kwalifikacji, aby zostać specjalistą w swoim fachu. Oprócz tego mam w planach podjęcie studiów. Operator instalacji ma możliwość podnoszenia kwalifikacji przy obsłudze kolejnych instalacji, może również awansować i jako sterowniczy zdalnie kontrolować i sterować procesem produkcyjnym. Operatorzy i sterowniczy z dużym doświadczeniem mogą awansować na stanowisko mistrza, który jest osobą decyzyjną w brygadzie, a dla posiadających odpowiednie wykształcenie otwiera się możliwość awansu na stanowisko inżyniera operacyjnego. Oczywiście awans zawodowy przekłada się na wysokość wynagrodzenia.

Kto może zostać operatorem instalacji i dlaczego warto nim być?

Operatorem instalacji może zostać każdy, kto ma podstawową wiedzę z chemii, mechaniki i fizyki. Musi to być osoba, która chętnie się uczy i dobrze przyswaja wiedzę oraz cieszy się bardzo dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym. Warto spróbować, bo to naprawdę ciekawa praca z perspektywą na rozwój.

Kto jeszcze znajdzie pracę w LOTOSIE?

Równie ważną pracę wykonują m.in. mechanicy, automatycy, diagności i elektrycy. Są odpowiedzialni za przeglądy serwisowe maszyn i urządzeń oraz w razie potrzeby ich demontaż i montaż, by instalacje pracowały bezawaryjnie przez 365 dni w roku.